5. října 2017 11:41 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bývalý velvyslanec Fischer potvrdil kandidaturu na prezidenta

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 8Diskuse
Pavel Fischer, kandidát na prezidenta ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Fischer, kandidát na prezidenta ČR. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Bývalý velvyslanec Pavel Fischer potvrdil svou kandidaturu na prezidenta. Má podporu více než deseti senátorů napříč politickým spektrem. Řekl to na čtvrteční tiskové konferenci. Jmenný seznam senátorů chce zveřejnit až později. Voličům hodlá nabídnout svou zkušenost.

Kandidaturu zdůvodnil tím, že v kampani na hlavu státu dosud chybí prezidentská témata. Domnívá se, že se málo mluví o rozvoji venkova, o roli, kterou chce hrát Česká republika ve světě, nebo o pomoci seniorům či mladým.

Fischer řekl, že je nestraník, ale cítí se jako politický člověk. Přivítal proto, když ho senátoři oslovili s nabídkou kandidatury. Podporu získal od senátorů ze sociální demokracie, KDU-ČSL nebo TOP 09. Jejich jmenný seznam chce zveřejnit až později, zdůvodnil to tím, že ho čekají ještě některé schůzky.

Bývalý velvyslanec Pavel Fischer potvrdil svou kandidaturu na prezidenta. Má podporu více než deseti senátorů napříč politickým spektrem. Řekl to na čtvrteční tiskové konferenci. Jmenný seznam senátorů chce zveřejnit až později. Voličům hodlá nabídnout svou zkušenost.  minulosti působil jako český velvyslanec ve Francii a v Monaku, pracoval také v prezidentské kanceláři za Václava Havla, v současné době je ředitelem agentury STEM. Za možného kandidáta na post hlavy státu ho loni označila iniciativa Kroměřížská výzva.

Zájem o kandidaturu na prezidenta projevilo zhruba deset lidí. Mezi nejvážnější uchazeče, kteří již získali potřebných 50.000 podpisů voličů, patří současný prezident Miloš Zeman, bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš a podnikatel a textař Michal Horáček. Do voleb se může přihlásit i uchazeč, který si zajistí deset senátorských nebo 20 poslaneckých podpisů. Senátorskou nominaci má jistou místopředseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS), ten ale zatím nepotvrdil, že se volby zúčastní.

O kandidaturu má dále zájem i lékař a aktivista Marek Hilšer, bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek kandidující za ODA, předseda strany Rozumní a hudebník Petr Hannig nebo exposlanec Otto Chaloupka. Kandidovat chtějí také šéf Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek za stranu Realisté a někdejší šéf Rusnokova kabinetu Karel Štogl. U Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí své volební účty dosud zaregistrovalo devět kandidátů a jedna kandidátka.

ČTK
  • 8Diskuse

Najdete na Lidovky.cz