Pohřební služby šidí pozůstalé. Neuvádí ceny nebo je poskytují dráž, než bylo sjednáno |
Rodina sjednává pro svého zemřelého příbuzného pohřeb a zakoupí rakev. Cena té klasické se pohybuje okolo pěti tisíc korun. Pak má dojít ke kremaci. Nebožtík by měl být spálený i s rakví. V některých pohřebních ústavech se tak ale neděje. „Stává se, že po obřadu je zemřelý uložen do papírové rakve za tři sta korun a v ní je spálen,“ popisuje praxi některých profesních kolegů Petr Rambousek, ředitel litoměřického pohřebního ústavu Auriga, který se podílí na přípravě novely zákona o pohřebnictví.
Původní rakev pak ústav přeprodá jiným pozůstalým rodinám. „Jak si vysvětlit tu skutečnost, že se oficiálně prodá až o dvacet tisíc normálních rakví méně, než je nebožtíků?“ ptá se Rambousek.
Papírové? Zakázat
Podle něho by se tak papírové rakve měly zakázat, aby to nepoctivé podnikatele nelákalo k podobným obchodům. Že si někteří dělají ze smrti byznys, ví i Julius Mlčoch, ředitel Pohřebního ústavu hlavního města Prahy. „Neděje se to všude, ale určitě se takoví najdou,“ řekl LN. Jenže to nejsou všechny nekalé praktiky. Stává se prý i to, že některé ústavy nebožtíka do rakve neobléknou...
Stát ale nyní připravuje několik zákonných úprav, které by podobným aktivitám měly zabránit. S větší kontrolou pohřebních ústavů počítá například novela zákona o pohřebnictví z pera ministerstva pro místní rozvoj. „Informace o porušování důstojnosti zemřelých nám poskytují jako gestorovi zákona o pohřebnictví zapsané spolky působící v pohřebnictví,“ vyjádřila se ministryně Karla Šlechtová.
Ministerstvo bude moci kontrolovat pohřební ústavy
Podle návrhu novely budou mít kontrolu nad tím, zda pohřební ústavy dodržují pravidla, živnostenské úřady, Česká obchodní inspekce a krajské hygienické stanice.
„Proti tomuto návrhu nic nemáme, rozšířili jsme jej ale ještě o to, aby kontrolu dělala i hlavní hygiena a policie, která může kdykoliv zkontrolovat správné využití vozidel pohřebních ústavů. Jiné stupně kontroly jsou nutné i proto, že Česká obchodní inspekce nemá povolen přístup k zemřelým a nezná technologii práce v tomto odvětví,“ říká Rambousek.
Za porušování cen v pohřebnictví padly pokuty přes půl milionu korun |
Nové pravomoci v pohřebnictví by mělo získat i samo ministerstvo. Kromě toho, že je ústředním orgánem pro pohřebnictví, může provádět i kontrolní činnost. S tím počítá novela kompetenčního zákona.
Pokud se ústavy dopustí nějakého přestupku, hrozí jim pokuta až 500 tisíc korun.