Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Čad propustil Francouze domů

Česko

Odsouzení humanitární pracovníci byli vydáni, aby si osm let vězení za pokus o únos odpykali ve Francii.

NDJAMENA/PAŘÍŽ/PRAHA Šestice Francouzů ve středu odsouzená v Čadu za pokus o únos 103 dětí unikla trestu nucených prací. Poté co čadský ministr spravedlnosti souhlasil s jejich vydáním, přiletěli humanitární pracovníci z organizace Zoeina archa včera večer domů do Francie. Zde by si měli odpykat trest vězení.

Podle agentury AFP vězně v poutech doprovázelo na palubě čadského letadla osm pracovníků francouzské vězeňské služby. Jejich vydání se uskutečnilo na základě justiční dohody mezi oběma zeměmi z roku 1976.

O vydání čtyř odsouzených mužů a dvou žen ve čtvrtek formálně požádala francouzská ministryně Rachida Datiová. „Na žádost o vydání do Francie jsem včera ráno odpověděl kladně,“ prohlásil čadský ministr spravedlnosti Albert Payimi Padacké.

Zatím není jasné, jaký vliv bude mít vydání Francouzů na soudem nařízené odškodnění, které by odsouzení měli zaplatit rodinám dotčených dětí – celkem se jedná o devět milionů eur. Ve Francii mohou přitom zároveň čelit dalším žalobám ze strany rodin, které se měly postarat o údajné „čadské sirotky“. Některé zaplatily organizaci Zoeina archa za zprostředkování až tisíce eur.

Šestice členů Zoeiny archy obvinění z pokusu o únos vždy popírala a tvrdila, že jí šlo o záchranu sirotků z násilím zmítaného súdánského regionu Dárfúr. Vyšetřování čadské vlády i OSN ale prokázalo, že většina dětí ve věku od jednoho do deseti let, které chtěli odvézt, nebyly sirotci ani nemocní. Některé děti tvrdí, že jim humanitární pracovníci nabízeli sladkosti, aby je přesvědčili k opuštění domova.

Francouzská strana měla v jednáních o vydání odsouzených dobrou vyjednávací pozici. Vojenská pomoc Paříže totiž nejednou ochránila čadského prezidenta Idrisse Débyho před rebely, kteří usilují o jeho svržení. Prezident Nicolas Sarkozy ve čtvrtek v noci telefonicky domluvil s Débym podmínky přepravy odsouzených do Francie. Francouzská justice nicméně nyní bude muset rozsudky upravit, protože v zemi neexistuje trest nucených prací.

Silně medializovaný případ zkomplikoval vztahy Francie a její bývalé kolonie. Nejen že francouzští vojáci a letadla poskytují čadské vládě logistickou a zpravodajskou podporu v boji proti rebelům na východě země – Francie má také poskytnout největší počet vojáků pro mírovou misi Evropské unie, která má v Čadu chránit tisíce uprchlíků z Dárfúru. Zahraniční komentáře už před procesem spekulovaly, že Francouzi budou odsouzeni, aby se uklidnila čadská veřejnost, ale čadský prezident Idriss Déby jim pak udělí milost a umožní návrat do Francie.

Autor: