Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soud o Čapí hnízdo: Babišova manželka odmítla vypovídat. Obžalovaná Nagyová přiznala možné pochybení

Česko

  8:10aktualizováno  16:59
U Městského soudu v Praze pokračovalo ve středu třetí den jednání o dotacích v kauze Čapí hnízdo. Do soudní síně dorazil Andrej Babiš s manželkou Monikou, která měla dopoledne vypovídat jako první středeční svědek. To však odmítla. Svědčit měla i Babišova dcera Adriana Bobeková. K soudu však nepřišla, z jednání se omluvila ze zdravotních důvodů.

Středeční jednání začalo v 9:00, hned na začátku líčení Babišova žena odmítla vypovídat. Stejného práva využil i její bratr Martin Herodes. „Obžalovaný je můj švagr a také kvůli tomu, že jsem byl v této věci ze začátku trestně stíhaný,“ uvedl k tomu Herodes.

Kromě Moniky Babišové měla přijít svědčit i Babišova dcera z prvního manželství Adriana Bobeková, která se z jednání nakonec omluvila. „Ze zdravotních důvodů a soudu sdělila, že s ohledem na příbuzenství k obžalovanému ani v budoucnu nebude vypovídat,“ citoval omluvu Bobekové soudce Jan Šott. Protože Bobeková už v omluvence uvedla, že využije svého práva nevypovídat, soudce Jan Šott ji už předvolávat nebude.

Ze zákona mohou svědci odmítnout výpověď, pokud by tím uškodili sobě nebo svým blízkým.

Babišová, Bobeková i Herodes v minulosti vlastnili akcie firmy Farma Čapí hnízdo. Mezi obviněnými byl dříve i někdejší člen představenstva Farmy Čapí hnízdo Luděk Kalivoda. Ani on vypovídat nebude, a to z důvodu, že byl v této věci dříve trestně stíhán. Svědci, které soudce na středu předvolal, byli v minulosti mezi obviněnými v kauze. Žalobce ale jejich trestní stíhání v srpnu 2019 zastavil.

Soud tak nezačal svědeckými výpovědmi, ale čtením jejich vyjádření v přípravném řízení. Všichni příslušníci Babišovy rodiny v něm vinu odmítli.

Monika Babišová v přípravném řízení popsala vlastnickou minulost Čapího hnízda a převody akcií mezi Babišovou rodinou. „Sama jsem se na farmě spolu s architektem angažovala na tvorbě designu. Naprosto vylučuji, že by kdokoliv spáchal trestný čin,“ přečetl soudce z výpovědi Moniky Babišové v přípravném řízení.

Podobně soudce přečetl i výpověď Babišovy dcery Adriany Bobekové z přípravného řízení. Ta se stejně jako Babišova manželka Monika vyjádřila k poměru akcií farmy v rodině. Její výpověď byla velmi krátká. Více s ohledem na příbuzenské vztahy a dřívější vlastní stíhání v této věci vypovědět odmítla.

Soudce Šott ve středu oznámil, že v pátek k soudu dorazí další ze svědků, Babišův syn Andrej Babiš mladší. „Svědek kontaktoval soud a sdělil, že v pátek bude vypovídat,“ uvedl Šott.

Nagyová přiznala možné pochybení

Po přečtení zbylých výpovědí svědků z přípravného řízení se o slovo přihlásila obžalovaná Jana Nagyová.

„Obhájci mě za to nepochválí, ale říct to musím. Chci se velice omluvit celé rodině pana Babiše, včetně jeho osobně. Pokud někdo v minulosti hypoteticky pochybil, tak jsem to byla já. Hypoteticky jsem mohla něco špatně vyhodnotit. Věřím však, že jsem postupovala v souladu s tím, jak byla v dané době daná problematika dotací vykládána. Nikdo z této (Babišovy) rodiny tady u soudu nemá co dělat,“ uzavřela Nagyová.

Poté vystoupil i Andrej Babiš. „Strašně mě to vůči paní Nagyové mrzí a děkuji za její vyjádření. Všem v Česku je jasné, že kdybych nešel do politiky, žádné trestní stíhání by nebylo,“ uvedl Babiš.

Dokument Víta Klusáka

Soud pokračoval čtením seznamu listinných důkazů. Jedním z nich je i záznam dokumentu Víta Klusáka Matrix AB, ve kterém Babiš poprvé na veřejnosti přiznal, že Čapí hnízdo byl jeho projekt, který ho napadl při čekání ve frontě v pražské zoo. Babiš se proti tomu v soudní síni ohradil.

„Dokument je účelově natočený, vystupují v něm jen lidé, co mě nesnáší. Pan Klusák navíc loni dovedl mého nemocného syna během kampaně na Větruši, kde startovala naše kampaň,“ uvedl Babiš u soudu.

Před soudem ve středu promluvil také bývalý šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Obžalovanému bývalému premiérovi Andreji Babišovi se podle něj nevyplatilo páchat podvod kvůli dotaci, která představovala pět procent z celkové investice. Případ byl podle něj uměle vytvořen s cílem odstranit Babiše z politiky.

Soudce Šott závěrem středečního líčení oznámil, že Andrej Babiš mladší v pátek k soudu dorazí. „Svědek kontaktoval soud a sdělil, že v pátek bude vypovídat,“ uvedl Šott.

Úterní jednání

Soud v úterý vyslechl dva znalce. Písmoznalec Aleš Čulík nedospěl k závěru, zda Andrej Babiš nebo někdo jiný zfalšoval podpis Andreje Babiše mladšího na smlouvě o převodu akcií společnosti Farma Čapí hnízdo. „Přes veškerou snahu se srovnávací materiál zajistit nepodařilo, a to kvůli tomu, že Andrej Babiš mladší není trvale přítomen v České republice,“ uvedl Čulík.

Podle ekonomického znalce Vítězslava Hálka byla Farma Čapí hnízdo finančně závislá na Agrofertu. Pokud by byla samostatným subjektem, nebyla by podle něj v letech 2008 až 2013 schopna z vlastní činnosti hradit své závazky. „Podle účetních výkazů byla společnost Farma Čapí hnízdo jednoznačně předlužená a v roce 2013 měla skončit v úpadku,“ řekl před soudem znalec.

Andrej Babiš i Jana Nagyová už v pondělí vinu popřeli a na otázky soudu odmítli odpovídat. Advokáti Babiše i Nagyové zároveň podali námitku na podjatost soudního znalce Hálka. Do svých závěrů podle nich účelově vsunul i reklamu na Farmě Čapí hnízdo, která podle nich s touto větví kauzy nesouvisí.

Obžaloba v kauze dotace na Čapí hnízdo tvrdí, že Babiš svým vlivem a činností podvodně zajistil vytvoření podmínek k tomu, aby společnost Farma Čapí hnízdo navenek splňovala požadavky pro získání evropské dotace pro malé a střední podniky.

Podle státního zástupce si byl přitom vědom toho, že společnost je propojená s firmami z jeho holdingu Agrofert. Úspěšnou žádost o padesátimilionovou dotaci na stavbu kongresového areálu podala v únoru místopředsedkyně představenstva Farmy Čapí hnízdo Jana Nagyová.

Žalobce podle dřívějších informací navrhuje pro expremiéra tříletou podmínku a peněžitý trest ve výši deseti milionů korun, pro Nagyovou pak žádá stejný podmíněný trest, zaplatit by měla půl milionu korun.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat