Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čapí hnízdo by nezískalo úvěr, pokud by za ním nestál Agrofert, řekl u soudu bankéř

Česko

  8:41aktualizováno  13:52
Městský soud v Praze v pondělí po týdenní pauze opět řešil kauzu Čapí hnízdo. Soudce na úvod vyhověl návrhu obhájců expremiéra Andreje Babiše, aby znalci prozkoumali duševní zdraví jeho syna Andreje. U soudu jako svědci promluvili bankéři z banky HSBC, která poskytla úvěr pro farmu. „Projekt by nezískal úvěr, pokud by za ním nestál Agrofert,“ řekl bankéř Filip Koutný.

Duševní zdraví Andreje Babiše mladšího prozkoumají znalci z oboru psychiatrie a psychologie. „Termín posudku byl stanoven do 30. listopadu,“ oznámil soudce Jan Šott. Hlavní líčení tak neskončí v říjnu, další blok soudního jednání bude pokračovat i v termínu od 19. do 22. prosince.

Na programu druhého týdne projednávání jsou výslechy svědků. Obžalobě čelí kromě šéfa opozičního hnutí ANO Babiše i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. Oba se cítí nevinní. Nagyová nyní kandiduje za ANO v Jihlavě v senátních volbách. Dostala se do druhého kola, kde se střetne s předsedou horní komory Milošem Vystrčilem z ODS.

Jako první svědek v pondělí vystoupil bývalý šéf oddělení finanční správy v pražské pobočce banky HSBC Filip Koutný. U soudu uvedl, že v době, kdy banka rozhodovala o úvěru na stavbu Čapího hnízda, měl informaci, že na projektu má osobní zájem Andrej Babiš.

„Paní Procházková (finanční ředitelka Agrofertu, pozn. red.) mi opakovaně sdělila, že je to srdeční záležitost pana generálního, jak titulovala pana Babiše“ řekl bankéř u soudu.

Bankéř Koutný dále uvedl, že projekt Čapího hnízda byl podle něj nerealizovatelný, kdyby za ním nestál holding Agrofert. O tom, že za farmou stojí prý neměl pochyby. „Byla to součást obratu v úvěrové dokumentaci. I z toho, co jsem slyšel od paní Procházkové, jsem neměl důvod této informaci nevěřit,“ doplnil Koutný.

Soudce musel Babiše napomínat

Bankéř Koutný ve své výpovědi označil projekt za kuriózní. „Původní informace, kterou jsem od paní Procházkové i svých kolegů dostal, byla, že projekt začal jako soukromé sídlo pana Babiše a postupem času se rozrostl,“ vypověděl bankéř. Babiš během jeho výpovědi kroutil hlavou, soudce Šott ho musel také jednou napomenout, aby do výpovědi nevstupoval svým komentářem.

Babiš se posléze soudci za své chování omluvil. „Chci se omluvit za tu emoci, stává se mi to občas v politických debatách, když slyším nepravdu. Slibuji, že se mi to tu už nestane,“ řekl expremiér.

Babiš dále uvedl, že na něj Koutný působil nevěrohodně. „Čtyři bankéři tu po něm vypověděli, že garance proběhla standardně. Jen on vypovídal o tom, co si myslí. Nevypovídal o skutečnostech. Celá jeho výpověď je založena jen na domněnkách,“ uvedl Babiš.

U soudu dále vystoupil bývalý šéf české pobočky banky HSBC František Kopřiva. S Babišem se prý zná od 90. let, kdy začal podnikat, protože jeho firmy byly častými klienty banky. Do případu však mnoho nového nevnesl. „Nevybavuji si nic mimořádného, připadalo mi to jako standardní obchod pro banku,“ vypověděl Kopřiva.

Soudce Šott pak oznámil, že vyhověl žádosti Babišových obhájců a vyloučil veřejnost ze čtení posudku o duševním zdraví jeho dcery Adriany Bobekové, která v případu figuruje jako svědek.

Po polední pauze u soudu vystoupila Karolína Slancová, která v době schválení úvěru pro farmu pracovala v bance HSBC jako finanční analytička teprve krátce po dokončení studia. Většinu záležitostí tak podle ní řešili spíše její nadřízení. „Na farmu jsme byli jako zástupci banky pozváni ještě v průběhu výstavby. Byl tam pan Babiš, paní Procházková a možná ještě další zástupci Agrofertu. Pozvali nás tam a ukazovali areál,“ vypověděla Slancová.

Soudce Šott se ji pak ptal, zda netuší, z jakého důvodu byl na farmě přítomen Andrej Babiš. „Chápala jsem to tak, že tam měl nějaký zájem. Agrofert poskytl záruku na úvěr banky, vnímala jsem ho tedy jako poskytovatele záruky,“ upřesnila svědkyně.

Babiš se na další dny omluvil

Babiš na závěr jednání předal soudci omluvenku na další tři jednací dny. „V úterý tu nebudu, ale ve čtvrtek dopoledne a v pátek dopoledne dorazím,“ vysvětlil poté novinářům.

Soud bude pokračovat v úterý od 9:00, kdy je na programu výpověď dalších svědků. Mezi nimi je například bývalý člen dozorčí rady farmy Čapí hnízdo Ladislav Kmoníček, bývalá účetní farmy Eva Knobová či právníci Babišovy rodiny Gabriela Knapová a Václav Knotek.

Soud plánoval v pondělí mimo jiné opakovaný výslech úřednice Evy Filipové, která dohlížela na čerpání padesátimilionové dotace společností Farma Čapí hnízdo. Žena totiž po odchodu z jednací síně naznačila, že toho o obžalovaném expremiérovi mohla říct víc.

Filipová se nicméně v pondělí z líčení omluvila. „Telefonicky potvrdila, že se dostaví 17. října,“ oznámil soudce.

Státní zástupce Jaroslav Šaroch v pondělí oznámil, že se zatím nerozhodl, zda bude požadovat nový znalecký posudek z oboru písmoznalectví, který by ozřejmil, kdo podepsal převod akcií farmy Čapí hnízdo. Andrej Babiš mladší, o jehož podpis jde, popírá, že by byl jeho autorem.

„Oslovil jsem kriminalistický ústav, termín zpracování posudku však odhadli na jeden rok,“ vysvětlil Šaroch. Soudce Šott mu řekl, že by byl rád, aby byl případný další posudek zpracován do prosincového termínu líčení. „Myslím, že by pro znalce neměl být takový problém porovnat několik podpisů,“ řekl Šott.

Autor:

Vyhrajte roztomilou kočičku Žofku z kolekce My Fuzzy Friends od Bambule
Vyhrajte roztomilou kočičku Žofku z kolekce My Fuzzy Friends od Bambule

Roztomilé plyšové zvířátko My Fuzzy Friends Ospalá kočička Žofka čeká, kdo ji v soutěži vyhraje a vezme domů. Co pro to musíte udělat? Stačí se jen...

Mohlo by vás zajímat