Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Časované bomby na kandidátce

Česko

TOP 09 – Popularita strany roste, v jejích řadách je ale mnoho kontroverzních tváří

Popularita nováčka na politické scéně TOP 09 utěšeně roste. Řada lidí z předních míst její kandidátky ale budí rozpaky.

PRAHA Jihomoravská kandidátka TOP 09 nedávno přišla o svou čtyřku. Byl jí bývalý poslanec Ladislav Šustr.

Z kandidátky stejně jako z parlamentu musel odejít poté, co se ukázalo, že je ochoten podílet se na změně zákona ve prospěch fiktivní loterijní firmy výměnou za milionový sponzorský dar pro TOP 09. Nabídku od fiktivního majitele heren zinscenovala MF Dnes.

Přestože Šustrova slabost pro loterijní firmy nebyla žádnou novinkou, prezentoval předseda strany senátor Karel Schwarzenberg „kauzu Šustr“ jako důkaz solidnosti TOP 09. „Protože jsme bleskurychle reagovali, tak jsme vyslali signál, že takovéto věci nebudeme trpět, i když to byl člověk velice vlivný, zkušený borec a dlouholetý poslanec,“ řekl Schwarzenberg.

Na dotaz Práva, zda se neobává, že svým dobrým jménem zaštiťuje víc takových šibalů, Karel Schwarzenberg opáčil: „Politická strana, pokud to není strana důchodců z Vysočiny, má zákonitě několik tisíc členů, je to vzorek obyvatelstva. Bude tam zatraceně málo svatých a také zatraceně málo zločinců, ale budou tam různé odstíny šedi. Pokoušíme se nastavit filtr, ale ten nemůže fungovat stoprocentně a za tři měsíce se zase může něco objevit.“ Podezřelé provize a transakce

Bližší pohled do nitra strany dává Schwarzenbergově obezřetnosti za pravdu. Někteří lidé z prvních pětic budí rozpaky.

Například dvojkou středočeské kandidátky hned za zakladatelem strany Miroslavem Kalouskem je starosta Dolních Břežan Věslav Michalík. Ten byl před několika lety aktérem podezřelého případu stamilionových provizí, vyplacených za výhodnou smlouvu se státem. Ve zkratce, když ČSOB usilovala o velmi výnosný obchod – chtěla, aby jí státní pošta prodloužila smlouvu o pronájmu přepážek pro Poštovní spořitelnu – najala si právě Michalíkovu poradenskou firmu CA IB.

Vláda Stanislava Grosse pak skutečně rozhodla, že přepážky ČSOB zůstanou a nebude se konat výběrové řízení. Přes CA IB tehdy proteklo zhruba dvě stě milionů na účet neprůhledné firmy. Policii se ale podezření, že peníze šly ve skutečnosti na úplatky politiků a úředníků, nepodařilo doložit.

Dvojkou jihočeské kandidátky za Vlastou Parkanovou je současný náměstek ministra zemědělství Karel Tureček. Před třemi lety odešel z postu náměstka ministra průmyslu poté, co ho tehdejší ministr Martin Říman označil za strůjce podezřelé transakce s pozemky. Tureček údajně připravil převod pozemků pod letištěm Sazená u Kralup nad Vltavou, na kterém stát prodělal skoro půl miliardy korun. Tureček se bránil tím, že jen realizoval transakci, o které rozhodla těsně před svým odchodem vláda Jiřího Paroubka.

Na Vysočině je druhý na kandidátce starosta Moravských Budějovic Vlastimil Bařinka. Bývalý poslanec ODS profituje z toho, že v dlouhodobě pronajatém sportovním areálu pořádá pro poslance Parlament cup a ti na něj pamatují miliony při „porcování medvěda“.

Čtyřkou pardubické kandidátky je zase bývalý poslanec Unie svobody Robert Vokáč. Během své tříleté poslanecké premiéry dosáhl třech nej. Patřil mezi největší absentéry, měl největší vedlejší příjmy (o téměř milion korun tehdy překonal dosavadního krále vedlejších příjmů Ivana Langra) a prolobboval nejkurióznější dotaci. Dvacet milionů dokázal získat na přemostění silnice lyžařskou sjezdovkou.

Kontroverzní pověst má také dvojka pražské kandidátky hned za Karlem Schwarzenbergem, právník Stanislav Polčák. Jím zastupovaná Ochranná asociace zvukařů autorů (OAZA) totiž rozšířila počet „výběrčích“, kteří chtějí peníze za autorská práva například od majitelů restaurací nebo provozovatelů kabelových sítí.

Požadavky OAZA vzbudily odpor jednak proto, že jen málo zvukařů tvoří skutečně autorská díla, jednak proto, že požadovaná částka byla vysoká. Ministerstvo kultury proto zahájilo s Polčákem zastupovanou asociací hned dvě správní řízení.

Dárce licence i moderátor Tabu Na čtvrtém místě v Praze kandiduje Daniel Korte, známý jako muž, který „dal licenci Nově“. V roce 1993, kdy byla udělena licence k prvnímu soukromému celoplošnému vysílání společnosti CET 21, byl totiž právě Korte předsedou rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Krátce po udělení licence Korte pod palbou kritiky ze všech stran na členství v radě rezignoval. Později se ukázalo, že byl poté na výplatní listině společnosti, která licenci získala.

Na Karlovarsku vede TOP 09 do voleb Roman Šmucler. Proslavil se především jako moderátor pořadu Tabu televize Nova. Hrdiny se v něm stávali ti, kdo povyprávěli o své obskurní zálibě nebo perverzi a pak odhalili svou identitu. Šmucler je zároveň majitelem kliniky plastické chirurgie Asklepion, která má několik poboček v Karlových Varech či Mariánských Lázních.

Autor:

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč