29. května 2017 13:13 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vzpoura cizinců. Zabarikádovali se v záchytném zařízení, na místě byla ‚zásahovka‘

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 23Diskuse
Záchytné zařízení pro běžence v Balkové na archivním snímku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záchytné zařízení pro běžence v Balkové na archivním snímku. | foto: Martin Polívka, MAFRA

PRAHA Část cizinců se v pondělí vzbouřila proti policii a zabarikádovala se v záchytném zařízení v Balkové na Plzeňsku. Policie proti nim zasáhla. Při zákroku nebyl nikdo zraněn, uvedl na Twitteru ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Podle mluvčí cizinecké policie Kateřiny Rendlové bylo důvodem pro vzpouru pravděpodobně to, že jeden z cizinců obdržel informaci o vyhoštění ze země.

Přesné důvody policie bude znát, až cizince vyslechne. Podle Rendlové vzpouru v pondělí kolem poledne vyvolali dva občané Nigérie. Přidalo se k nim dalších 13 cizinců. Zabarikádovali se v místnosti. Když je policie chtěla vyvést, tak začali házet nábytek a demolovat zařízení, popsala situaci Rendlová. Vzpouru pomáhala potlačit také zásahová jednotka. Cizinci byli po necelé hodině vyvedeni.

Chovanec ještě před ukončením zákroku vzpouru odsoudil. Následky by podle něj měli nést ti, kdo nepokoje rozpoutali. „Takovéto chování nebudeme v žádném případě trpět. Doufám, že policie problém v krátké době vyřeší,“ sdělil Chovanec.

29.května 2017 v 13:31, příspěvek archivován: 29.května 2017 v 14:28

Zákrok v Balkové ukončen. Všechny osoby vyvedeny, nikdo nebyl zraněn. Děkuji policii za rychlý zákrok.

Záchytné zařízení pro cizince na Plzeňsku má kapacitu 200 míst. Podle aktuálních údajů ministerstva vnitra tam k pondělní půlnoci bylo umístěno 56 cizinců. V detenčním zařízení končí cizinci, kteří čekají na vyhoštění.

Další taková zařízení jsou ve středočeské Bělé pod Bezdězem a severomoravských Vyšních Lhotách, které mají kapacitu 288 míst. Umístěno tam je podle aktuálních údajů vnitra 23 cizinců.

Záchytné zařízení pro běžence v Balkové na severním Plzeňsku.

Záchytné zařízení pro běžence v Balkové na severním Plzeňsku.

Detenční zařízení zažila nápor hlavně v roce 2015, kdy naplno vypukla migrační krize a uprchlíci tuzemsko používali jako tranzitní zemi, přes kterou se chtěli nelegálně dostat zejména do Německa nebo severských zemí. Cizinecká policie tehdy zadržela 8563 cizinců, kteří byli v zemi nelegálně. Proti roku 2014 šlo o nárůst o 3741 zadržených. Loni už počet zdržených klesl o 3302 cizinců, jelikož migrační krize opadla.

V roce 2015 například cizinci zadržovaní v dnes již nefungujícím zařízení v Drahonicích drželi hladovku. V Bělé byl zaznamenán i případ, kdy se vzbouřili a chtěli se dostat ven ze střeženého areálu. Vzpoura nebo držení hladovky podle Rendlové bývá obvyklým způsobem protestu v detenčním zařízení. „Dnešní případ byl výjimečný tím, že se to delší dobu nestalo,“ řekla Rendlová.

Kromě detenčních jsou v Česku také přijímací, pobytová a integrační zařízení, která se starají o cizince žádající o tuzemský azyl.

ČTK
  • 23Diskuse
Najdete na Lidovky.cz