Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
6. července 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Část dětí unikne spárům exekutorů. Advokátka uzavřela dohodu s dopravním podnikem

Revizor - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Revizor - ilustrační foto. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PLZEŇ Dětem z dětských domovů svitla naděje. Dluhy, za které nemohou, jim budou odpuštěny. Pomohla jim advokátka Alena Vlachová, která s plzeňským dopravním podnikem po letech soudních sporů uzavřela dohodu.

Zdeňce bylo devět let, když několikrát jela do školy načerno a dostala pokutu. Jízdenka tehdy stála sedm korun. Matka však Zdeňce peníze na jízdné nikdy nedávala a ani pokuty za ni nezaplatila.

Zdeňka byla později umístěna do dětského domova, a když z něj v osmnácti letech odcházela, překvapil ji exekutor. Její dluhy spočítal na 80 tisíc. Měla štěstí, ze se jí ujala pražská advokátka Alena Vlachová, která případ dotáhla až před Ústavní soud. Nedávno se advokátce podařila další věc, a to dojednat, že plzeňský dopravní podnik už děti z dětských domovů nebude hnát před soud.

„Mám z dohody s plzeňským dopravním podnikem radost. Děti z dětského domova nebudou muset konečně pykat za to, že jim rodiče nedávali peníze na jízdenky,“ řekla LN Vlachová. Právnička založila projekt Děti bez dluhů, a dětem nejen z plzeňského dětského domova bezplatně pomáhá už řadu let. Její projekt pomohl oddlužit více než čtyřicet dětí. „Otevřených případů máme nyní víc než dvacet a další stále přibývají,“ řekla Vlachová.

Podle Vlachové chybovaly hlavně okresní soudy, které o pokutách rozhodovaly jako první. „Stejný soud, který rozhodoval o umístění dětí do dětského domova kvůli tomu, že se o ně rodiče nestarali, obesílal stejné rodiče, aby dítě před soudem zastupovali,“ vzpomíná Vlachová.

Právě argument špatného zastoupení dětí pomohl. Vlachová a zadlužené děti odešly vítězně ze soudní síně Ústavního soudu. Jejich případ měl být projednán před soudem znova. Tentokrát měly být děti řádně zastoupeny. Navrch Ústavní soud dodal, že nic nebrání tomu, aby odpovědnost za dluhy dětí nesli rodiče. To byl zlom. Vyhlídky na vítězství ve druhém kole se začaly plzeňskému dopravnímu podniku ztenčovat. Musel navíc advokátce zaplatit náklady několika řízení. I tak se na dohodu čekalo dlouho.

Plzeňské městské dopravní podniky odpuštění pokut projednávaly v představenstvu společnosti. Koncem června si ale s Vlachovou konečně podaly ruku. „V případě, že je na děti uvalena exekuce a my o tom dostaneme informaci od zástupců dětského domova, podáme návrh na zastavení exekuce,“ napsala LN Kateřina Fránová, tisková mluvčí plzeňského dopravního podniku.

A pokud je na dítě z dětského domova podána žaloba, dopravní podnik ji stáhne. Plzeňští „dopraváci“ tak dali dětem z dětských domovů šanci začít život bez dluhů.

Domov dává dětem průkazky Odpuštění se týká pokut, které děti dostaly vinou svých rodičů. Tedy předtím, než přišly do dětského domova. Svým svěřencům dává plzeňský dětský domov průkazky na MHD automaticky.

I nadále se ale vyskytují případy, se kterými dohoda nepočítala. Děti umístěné v dětském domově v menší obci jezdí na víkendy navštěvovat své rodiče do Plzně. „Tyto děti průkazky od svých dětských domovů nemají a rodiče je opět nechají bez peněz jezdit po Plzni bez jízdenky. Věřím, že iv těchto případech bude vedení dopravních podniků k dětem vstřícné,“ konstatovala Vlachová.

Klíčem k řešení situace je spolupráce dopravních podniků a sociálky

Na jedničku to funguje v Brně. Tady dopravní podnik nepředá pokutu k vymáhání ihned právníkům, ale seznam dětí pošle nejdříve sociálním pracovníkům. Ti rodiče osloví a o pokutě je informují. „Motivací spolupráce Magistrátu města Brna a Dopravního podniku města Brna je především zájem dítěte,“ již dříve napsal LN Filip Poňuchálek, mluvčí brněnského magistrátu.

Takových příkladů je ale jako šafránu. V severních Čechách se na věc dívají úplně jinak. „Neúměrně by to zatěžovalo samotnou práci sociálních pracovníků,“ napsala LN Ivana Šťastná, vedoucí odboru sociálních věcí magistrátu v Ústí nad Labem.

, Lidové noviny
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...