Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Část ODS opět proti vládě

Česko

  18:54
PRAHA - Vládní koalice včera opět dokázala, že si největší problémy umí způsobit sama a její strany se nemohou spolehnout na své vlastní lidi. Při hlasování o novele zákona o sociální podpoře se proti plánům ministra práce Petra Nečase postavila tradiční skupinka nespokojenců uvnitř ODS vedená Vlastimilem Tlustým. K nim se navíc nově přidala i Alena Páralová, která byla v minulém období stínovou ministryní ODS nyní Nečasova resortu.

Alena Páralová foto: René VolfíkČTK

Právě Páralová navrhla rozšíření příspěvků pro rodiče těžce nemocných dětí. Nespokojenci z řad ODS podpořeni i lidoveckým Ludvíkem Hovorkou pak spolu s opozicí skutečně prosadili, aby příspěvky dostávali rodiče těžce nemocných dětí nikoliv do sedmi, jak chtěl Nečas, ale do patnácti let.

Nečas tvrdí, že by to stát přišlo na pět miliard korun. Poslankyně Páralová namítá, že by se jednalo „pouze“ o miliardu. Zamezit nespokojeným poslancům hlasovat s opozicí nepomohla ani přestávka při schůzi a jednání všech poslanců koalice. Tam podle informací LN Nečas dokonce tvrdil, že raději navrhne zamítnout celý zákon, než aby prošlo, co navrhla Páralová.

„Jenže oni řekli, že i kdyby Nečas navrhl zamítnutí, budou hlasovat pro s opozicí,“ popsal jeden z poslanců ODS dění na uzavřeném jednání. Páralová přitom přiznala, že na ministra práce a místopředsedu vlastní strany udělala „trochu podraz“. Odůvodnila to tím, že s ní Nečas o věci nejednal.

„Jedná se o to, že když dítě onemocní těžkou nemocí, například rakovinou nebo leukemií, tak matka dostane maximálně deset dní na ošetřování člena rodiny. Tím podpora státu končí,“ argumentovala Páralová. „Přemýšlela jsem, jestli se mám rozhodnout pro nemocné děti, nebo pro pana ministra. Čekala jsem o prázdninách ve sněmovně, kdy mě pan ministr zavolá, a to se nestalo. Teď se to opraví v Senátu a nějaký posun nastane,“ dodala.

„Bez jakýchkoli varování a zdůvodnění hlasovali jinak,“ reagoval Nečas. Také podle něj se jednalo o „lehký podraz za pět miliard korun ročně“.

S postupem Aleny Páralové, Vlastimila Tlustého, Juraje Ranince, Jana Schwippela a Jana Klase byli nespokojení i poslanci ODS.
„Postoj a argumentaci kolegyně Páralové považuji za bezduchý příklon k levicovým myšlenkám uvnitř pravicové ODS,“ uvedl například expert ODS na zdravotnictví Boris Šťastný.


Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!