Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Část Prahy se připojí zdarma

Česko

  10:50
PRAHA - Zatím zná bezplatné připojení na internet pouze Praha 5, kterou bude do léta následovat i Praha 13. V příštím roce se bezplatný přístup k internetu prostřednictvím WiFi technologie zřejmě rozšíří také do dalších pražských čtvrtí. Ale bezplatnost bude pouze částečná.

počítač internet foto: Jan ZátorskýLidovky.cz

Magistrátu se pravděpodobně podaří sehnat peníze z evropských strukturálních fondů, které jim v roce 2007 umožní pokrýt domácnosti na severovýchodě Prahy bezplatným internetem. Hlavní město přesto není zcela spokojeno: primátor Pavel Bém se nedávno pokusil dát takovou šanci všem Pražanům.

Marně. Pouze vzbudil tímto záměrem velkou nevoli zejména u telekomunikačních společností, které za vybudování sítí utratily miliardy korun. Některé z nich byly rozhodnuty se soudit, pokud by magistrát získal na projekt dotace u ministerstva informatiky. Ministerstvo nakonec projekt nevybral.

Nyní vše nasvědčuje tomu, že bezplatný internet bude dostupný 24 městským částem. Přitom jich existuje 57. Ale už nyní je navíc možné se zadarmo připojit k internetu ve Státní technické knihovně a v Národní knihovně v areálu Klementina. Využít jej mohou registrovaní čtenáři ve vybraných místech.

Státní technická knihovna dokonce připravila zvláštní nabídku pro ty, kteří vlastní notebook bez potřebné karty. Takoví čtenáři si ve všeobecné studovně mohou kartu zapůjčit a nainstalovat do vlastního zařízení.

Pražané jsou přitom už teď - i bez bezplatného internetu - v jeho využívání na prvním místě v zemi. Podle loňských průzkumů využívá internet 13 procent pražských domácností, což téměř trojnásobně převyšuje celorepublikový průměr (5 procent).

Rozšíření bezplatného internetu na severovýchod Prahy se obejde bez peněz uživatelů jen do jisté míry. „Nepůjde o celou Prahu, ale přibližně jen o třetinu domácností. A bezplatné bude pouze prohlížení stránek veřejné správy, za informace komerčního rázu se bude platit,“ upřesnil Jaroslav Šolc z odboru informatiky magistrátu.

Zdarma tedy budou například elektronické stránky magistrátu a jednotlivých městských částí a bank, ale také vyhledávání spojů a jízdních řádů. Platit se naproti tomu bude právě za to, co uživatele internetu vloni zajímalo ze všeho nejvíc.

Podle průzkumů lidé vloni nejvíce ze všeho hledali na serveru Centrum. cz seznamku, reality show Vyvolení, sex a hry. Do první desítky se dostaly také horoskopy a účesy. Zpoždění má zavedení bezplatného internetu v Praze 13. Jde o projekt městské části, který s evropskými fondy nemá nic společného. Obyvatelé budou moci zdarma surfovat kdykoliv a kdekoliv.

Autoři:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

VELKÁ LETNÍ SOUTĚŽ: Léto venku s eMiminem je zpět. Na co se můžete těšit?
VELKÁ LETNÍ SOUTĚŽ: Léto venku s eMiminem je zpět. Na co se můžete těšit?

Rok se s rokem sešel a vy znovu můžete rodinné výlety využít k velké hře na eMiminu. Pravidla hry jsou tentokrát ještě jednodušší. O co hrajeme? O...