Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Část tržnice čeká demolice

Česko

Škody po požáru jsou 200 milionů korun. Magistrát považuje místo za „rizikové“

PRAHA Část vietnamské tržnice SAPA v Libuši, kterou před týdnem zasáhl velký požár, zřejmě zůstane trvale uzavřena. Podle městského statika se zbytky velkoskladu textilního zboží a obuvi, který ze dvou třetin vyhořel, pravděpodobně budou muset demolovat.

„Na 99 procent se to bude likvidovat. Já osobně dovnitř nikoho nepustím, je to tam nebezpečné,“ řekl městský statik Petr Macháň.

Vyhořelý sklad popsal jako objekt bývalého masokombinátu Písnice s mrazicími boxy osm až devět metrů vysokými, do nichž jsou vestavěné mezistropy. „Povolil to někdo? Nepovolil? Nevím. A na těchto mezistropech je šílené kvantum bot, kartonů, všeho možného,“ líčí nebezpečné místo statik. Definitivně o demolici rozhodne až dnes, poté co si vyhořelý objekt prohlédne z výšky z přistavené hasičské plošiny.

Jeho popisu odpovídá i výše škod, kterou pražští hasiči včera vyčíslili.

Předběžná škoda podle nich činí 200 milionů korun. To je sice podstatně méně než miliardová újma po nedávném požáru Průmyslového paláce, přesto je to podle hasičů značná ztráta.

Uvedená částka se ještě může změnit. „Všichni zúčastnění mají měsíc na to, aby se k vyčíslení škod přihlásili,“ sdělil mluvčí pražských hasičů Vít Pernica.

V obří vietnamské tržnici hořelo za poslední dva měsíce již podruhé, velký požár tam hasiči likvidovali i před devíti lety. Pražský magistrát považuje vietnamskou tržnici za místo, které představuje riziko pro Prahu.

Město chce proto od hasičů zprávu o tom, jak dopadly protipožární kontroly v tržnici. „A jaká byla přijata opatření, aby se situace neopakovala,“ dodal náměstek primátora Rudolf Blažek.

Hasiči považují takové snahy za „pohádky z říše snů“. Letos už tržnici kontrolovali čtyřikrát, při jedné kontrole udělili pokutu čtvrt milionu korun. Obří tržnici ale nikdy nestačili preventivně zkontrolovat celou. Na prohlídky městské čtvrti mají k dispozici tří- až pětičlenné kontrolní skupiny.

„Libušská tržnice, která je vedená jako sklad, není naší prioritou. Tou jsou centra s velkou kapacitou lidí, tedy hotely, školy, multikina a velká nákupní centra,“ zdůraznil Pernica. Problémy tržnice souvisí také s tím, jak se její okolí rozrůstá v jakousi asijskou čtvrť. „Vietnamští obchodníci skupují domy ve staré Libuši. Nás se pak lidé ptají, jestli platí daně, to je ale otázka pro cizineckou policii,“ sdělila tajemnice úřadu Prahy 12 Věra Krčmářová.

***

„Na 99 procent se to bude likvidovat. Já osobně dovnitř nikoho nepustím.“

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....