Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav

Čech má stou nulu v Chelsea. A chce i rekord

LONDÝN/PRAHA Podle oficiálních statistik neposlali na Petra Čecha fotbalisté Sunderlandu jedinou přímou střelu. Brankář Chelsea měl i tak důvod si pohodlné sobotní vítězství 5:0 dobře zapamatovat. V dresu londýnského klubu si během něho připsal jubilejní 100. čisté konto.

Významného milníku dosáhl za víc než čtyři roky po příchodu z Rennes. Stačilo mu k tomu 180 utkání odchytaných nejen v Premier League, ale také Anglickém poháru, Ligovém poháru a Lize mistrů. „Jsem moc rád, že jsem to na stovku dotáhnul. Těší mě to o to víc, že většinu nul jsem zaznamenal v anglické lize a Lize mistrů, tedy dvou nejkvalitnějších soutěžích na světě,“ komentoval Čech svůj další úspěch na vlastních internetových stránkách.

Ke klubovému rekordu má ale ještě reprezentační jednička poměrně daleko. Statistikám v počtu čistých štítů vládne Peter Bonetti, který jich v týmu ze stadionu Stamford Bridge v období 1959 až 1979 nastřádal celkem 208. To je nyní další meta, k níž Čech vzhlíží. „Když budu takto pokračovat, mohl bych za pět let jeho rekord překonat,“ odhadl.

S ohledem na jeho dosavadní tempo to není vůbec odvážný tip. V Chelsea platí, že za ní Čech ve víc než polovině zápasů neinkasuje. „Je to zároveň výborná vizitka pro obrannou práci celého mužstva,“ pochválil momentálně nejpevnější obranu anglické ligy, která byla v 11 kolech překonána jen čtyřikrát.

Další informace na str. 19

***

Čechovy rekordy

* nejdelší doba bez inkasovaného gólu v české lize: 855 minut (srpen až listopad 2001) * nejdelší doba bez inkasovaného gólu v anglické lize: 1025 minut (od prosince 2004 do března 2005) * největší počet čistých kont v jedné sezoně za Chelsea: 28