Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Olympijský vítěz Čechmánek s trestem za podvod nesouhlasí, podal odvolání

Roman Čechmánek u zlínského soudu (březen 2022) foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Někdejší hokejový brankář a olympijský vítěz z Nagana Roman Čechmánek se odvolal proti podmíněnému trestu, který mu v dubnu uložil zlínský krajský soud za podvod. Podle soudu způsobil škodu ve výši 7,2 milionů korun.
  10:11

Čechmánek se zadlužil při podnikání. Podle obžaloby si půjčoval peníze a objednával práce, i když věděl, že závazky nebude schopen splatit. Jednapadesátiletý bývalý hokejista však vinu dlouhodobě odmítá. Původně mu přitom hrozilo mu až osm let vězení.

Odvolání podal prostřednictvím svého obhájce. „Je to do výroku o vině a trestu, a to pouze v odsuzující části napadeného rozsudku, kde byl uznán vinným zločinem podvodu. Byl mu uložen trest odnětí svobody v trvání tří let s podmíněným odkladem na zkušební dobu v trvání pěti let,“ uvedla mluvčí krajského soudu Klára Belkovová.

Naopak státní zastupitelství možnost opravného prostředku nevyužilo. „Nepodávali jsme odvolání,“ řekl žalobce Petr Matoušek, který Čechmánkovi navrhoval až čtyřletý nepodmíněný trest. Kauzou by se měl opět zabývat olomoucký vrchní soud.

Podle dubnového rozsudku krajského soudu se olympijský vítěz z Nagana podvodu dopustil v roce 2013, a to především v souvislosti se stavbou minipivovaru ve Zlíně a přestavbou bytového domu v Holešově. Státní zástupce uvedl, že obžalovaný uzavíral smlouvy a dohody se záměrem získat majetkový prospěch, přestože jeho tíživá finanční situace mu nedovolovala je plnit. Na základě smluv odebíral služby, stavební materiál a bytové nebo restaurační vybavení.

Na podnikání si Čechmánek půjčoval peníze od známých, měl úvěry u bank. Jeho dluhy dosáhly desítek milionů korun. Minipivovar s restaurací ve Zlíně po roce fungování zavřel, přestavbu domu v Holešově nedokončil. Koupil i bývalý domov důchodců v Prostějově, investoval do developerského projektu v Chorvatsku, vlastnil byty ve Zlíně a Čeladné. Od roku 2013 byl v insolvenci, o rok později vyhlásil soud konkurz na jeho majetek.

Už dříve Čechmánek uvedl, že neměl důvod nikoho okrást a nikdy nepřemýšlel nad tím, že by se chtěl na někom obohatit. Podle znalce z oboru ekonomiky převyšoval Čechmánkův majetek hodnotu jeho závazků. Veškeré dluhy, které vznikly při jeho podnikání, tedy byl podle znalce schopen uhradit.

Soudy případ zaměstnává opakovaně. Mezi lety 2018 až 2020 krajský soud Čechmánka třikrát obžaloby zprostil, nepodařilo se podle něj prokázat, že by měl v úmyslu obohatit sebe či někoho jiného.

Rozsudek trestního senátu vedeného Radomírem Koudelou však dvakrát zcela a naposledy částečně zrušil olomoucký vrchní soud a vrátil věc k projednání do Zlína, kde se kauzou od konce loňského roku zabýval trestní senát Pavla Dvorského.

Podle vrchního soudu obžalovaný minimálně od března 2013 neměl volné finanční prostředky, z nichž by mohl hradit své závazky. Jeho možnost nakládání s majetkem pak podle odvolacího soudu výrazně limitovala zástavní práva u bank.

19. dubna 2022

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...