Středa 15. května 2024, svátek má Žofie
130 let

Lidovky.cz

Čechy u pólu trápí omrzliny

Česko

PRAHA Pouhých 28 kilometrů zbývalo v pátek ráno režiséru, cestovateli a dobrodruhovi Petru Horkému s polárníkem Miroslavem Jakešem k tomu, aby stanuli na severním pólu. „Právě vylézáme ze stanu a je docela teploučko, jen minus dvacet stupňů,“ hlásil prostřednictvím satelitního telefonu LN Horký.

Během několika málo dnů se tak mohou stát dalšími Čechy, kteří dosáhnou vytoužené točny. Ve středu tam se dvěma kolegy dorazila na lyžích jako údajně první Češka Miluše Netolická.

Včera se však přihlásily další dvě ženy, jež „dobyly“ pól dříve, jedna prostřednictvím vrtulníku a druhá s pomocí ledoborce.

Petr Horký jejich tvrzení komentovat nechtěl. „Myslím, že soupeře by měl mít každý sám v sobě.“

V posledních dvou dnech nemuseli Horký s Jakešem, který byl v roce 1993 vůbec prvním Čechem na severním pólu, řešit žádné problémy. Kromě toho, že ustal nepříjemný mráz, nezesílil ani negativní drift – posouvání ledových ker směrem od pólu, což jim ztrpčovalo pouť v úvodu výpravy.

„Jediné, co mě krapet trápí, jsou omrzliny na tvářích. Je to pozůstatek z prvních dnů a mrazu až minus šedesát,“ přiblížil Horký.

Dalším problémem může být překračování mořské vody v mezerách mezi krami.

„Ale zvládáme to i s lyžemi a sáněmi, které táhneme na popruzích. Nechci to však zakřiknout. Ledový příkrov je totiž téměř neustále v pohybu, vznikají kopce a stěny, které musíme obcházet. Ale pokud to takhle vydrží, mohli bychom se dostat na pól už v neděli, možná v pondělí. Jen aby znovu nezačal drift,“ vyjádřil obavy chlapík, který už natáčel tygří žraloky v Africe, objevoval vraky lodí na Maledivách či na Jávě filmoval jícen sopky, která se chystala vybuchnout.

Zpráva, že ve středu dobyla pól Miluše Netolická, jej nezaskočila. „Moc o tom nevím, nerad bych to hodnotil. Ale vím, že vyrazili z ruské základny Barneo až po nás, a zavazadla jim vezlo psí spřežení. A jestli šli tři dny, tak mi to připomíná turistickou výpravu. Jak říkám, soupeře by měl mít každý sám v sobě,“ uvedl cestovatel.

Moravské uzené jako bonbónek Každý večer si při stavění stanu dají s Miroslavem Jakešem panáčka vodky. „To se hned pracuje líp, ale určitě v láhvi zbyde,“ připomněl, že vodku vezou na pól na paměť slavného badatele Amundsena. A nezapomíná ani na moravské uzené, které si vzal z domova. „Mám ho nakrájené na kostičky, aby se líp rozehřívalo. Večer co večer si dáme každý jednu, je to takový bonbónek,“ smál se.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: