Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čejkovičtí vinaři se budou soudit

Česko

BRNO Templářské sklepy Čejkovice podaly žalobu proti opatření Státní zemědělské a potravinářské inspekce, která firmě uložila stáhnout zhruba jeden milion litrů vín z trhu. Podle inspekce šlo o vína neznámého původu. O aktuálních krocích Templářských sklepů Čejkovice informoval mediální zástupce firmy Svatopluk Bartík.

Vinařská firma podle něj u Krajského soudu v Brně žádá také o přiznání odkladného účinku opatření a přednostní vyřízení případu. Čeká, že soud v těchto věcech rozhodne ještě do Vánoc. Inspekce včera uvedla, že při kontrolách v Templářských sklepích postupovala vždy v souladu s právními předpisy.

Podle Bartíka firma vyčísluje škody, které jí postup SZPI způsobuje. „Až bude kauza soudem rozsouzena, sečteme přímé a nepřímé škody, znaleckým posudkem vyčíslíme poškození dobrého jména,“ uvedl Bartík. Templářské sklepy budou podle něj vymáhat škodu po státu. Celková škoda se podle Bártíka může vyšplhat do stovek milionů korun.

Firmě vadí zejména údajné porušování mlčenlivosti ze strany SZPI. Pokud by inspekce o kontrole neinformovala, nevznikla by podle Bartíka panika na trhu a nebylo by poškozeno dobré jméno firmy. Postup SZPI označil za úmyslný, svévolný a brutální. Kontrola inspekce je podle něj postavena na hliněných nohách.

Podle inspekce odběratelé Templářských sklepů Čejkovice stáhli z trhu kolem 140 tisíc láhví vína. Bartík uvedl, že jim firma poskytuje jiné šarže.

„Odběratelé si nechtějí komplikovat život. Vína si vyměňují za vína, která inspekce nerozporuje,“ uvedl Bartík. Největší propady tržeb vinařské družstvo zaznamenalo u středně drahých a drahých vín.

Ve sporu inspekce a vinařské firmy se jedná o víc než milion litrů vína ročníku 2009. Inspekce chce zamezit prodeji těchto vín, protože prý pocházejí z hroznů neznámého původu. Templářské sklepy vína přes požadavek inspekce odmítly stáhnout z trhu.

Inspekce v prosinci podala na firmu trestní oznámení pro podezření z trestného činu poškozování spotřebitele. Podle inspekce nebyl jejím pracovníkům umožněn vstup do výrobních a skladových prostor, a to ani za asistence policie. Kontroloři podle ní tedy nemohli ověřit, zda firma uváděla zakázaná vína do oběhu, nebo ne.

„Státní zemědělská a potravinářská inspekce nemá k dnešnímu dni oficiální informaci o tom, že by Templářské sklepy Čejkovice podaly žalobu proti opatření, ve kterém bylo firmě uloženo stáhnout vína neznámého původu z oběhu,“ uvedla Petra Hoferková z oddělení komunikace inspekce. Podle ní při kontrolách ve vinařské firmě inspektoři postupovali v souladu se zákonem o státní kontrole.

„Veškerá naše kontrolní zjištění máme podložena a na zjištěných skutečnostech trváme. Požadavek mlčenlivosti stanovený v zákoně nebyl ze strany inspekce porušen.

Templářské sklepy nakoupily přes 1250 tun hroznů od brněnské společnosti BJ VITIS, která není pěstitelem hroznů. U těchto hroznů podle inspekce není znám jejich původ. Společnosti BJ VITIS podle inspekce hrozny dodala další brněnská firma, DOAL STAV.

Při samotné výrobě vína byly podle SZPI k hroznům neznámého původu přimíseny také hrozny známého původu.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...