Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čekací dobu na orgány lze zkrátit. Stačí změnit přístup

Česko

PRAHA Zhruba desetina nemocných, kteří potřebují transplantace, se nedočká. Jejich nemoc je zahubí dřív, než se dostanou v čekací listině na řadu. Přitom podle expertů leží v nemocnicích desítky pacientů, kteří by se mohli stát dárci orgánů, ale nikdo na ně neupozorní.

Do nemocnic proto míří speciálně vyškolení odborníci s důležitým úkolem. Mezi pacienty, kteří skončí život mozkovou smrtí, budou vytipovávat vhodné dárce a zajišťovat vše nutné před transplantací. Orgánů by tak mohlo být dvakrát víc než dnes. Ukazují to zkušenosti ze Španělska.

„Po mozkové smrti zachrání jeden člověk šest jiných životů,“ podotkl Pavel Březovský, ředitel Koordinačního střediska transplantací. Hlášení potenciálních dárců je sice povinné, ale prakticky nevymahatelné. „Víme, ve kterých nemocnicích dárce nehlásí, jak by měli. Ke konkrétním případům se ale nedostaneme,“ říká Březovský.

Pro lékaře v nemocnicích je hlášení dárce orgánů náročná práce navíc. Proto ministerstvo podpoří dárcovské koordinátory tak, že nemocnicím dá na jejich plat. Prvních dvacet koordinátorů začne pracovat už letos. „V červnu se bude konat školení pro zástupce nemocnic, kteří budou jako koordinátoři působit,“ říká náměstkyně ministryně zdravotnictví Markéta Hellerová.

Koordinátoři se budou cvičit i v citlivé komunikaci s rodinou. V Česku sice zákon předpokládá souhlas každého občana s darováním orgánů po smrti, pokud se nezapíše do Národního registru osob nesouhlasících s posmrtným odběrem tkání a orgánů. Nyní je v něm 971 lidí. V praxi ale zdravotníci ani ostatním orgány neodeberou, když s tím nesouhlasí rodina.

Akční plán pro transplantace, který nedávno prošel vládou, počítá také s podporou žijících dárců a se změnou zákona. Ta má umožnit odebírat orgány i cizincům, kteří u nás zemřou. Ročně by tak mohlo přibýt přes dvacet možných dárců.

Čekací doba, dnes v průměru roční, by se mohla zkrátit a lékaři by mohli mezi potenciálními orgány k transplantaci přísněji vybírat ty zachovalejší. V Česku se každý rok uskuteční 19 transplantací na milion obyvatel, ve Španělsku 34.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...