Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

„Čekala jsem, že se vrátí živí“

Česko

15 let od masakru ve Srebrenici - Vzpomínání na tisíce obětí poprvé proběhlo za srbské účasti

SREBRENICA/PRAHA Desítky mužů si předávají rakve přikryté zeleným plátnem. U čerstvě vykopaných hrobů postávají plačící ženy. Jednou z nich je i Hatidža Mehmedovičová, která při masakru ve Srebrenici přišla o manžela a dva syny. Bylo jim tehdy 18 a 21 let.

Bosna si včera připomněla již patnácté výročí krveprolití, při kterém zahynulo téměř 8000 bosenskomuslimských mužů a chlapců. Při této příležitosti bylo na pamětním hřbitově v Potočari pohřbeno 775 nově identifikovaných obětí. Mezi nimi i nejbližší příbuzní Hatidži Mehmedovičové. „Přišla jsem o všechno,“ svěřila se žena v slzách agentuře Reuters. „Čekala jsem, že se vrátí živí. Nemohu uvěřit, že byl spáchán takovýto zločin. Nebyli to jen mí synové, zabity byl tisíce lidí. (Pachatelé) se chtěli ujistit, že v této oblasti nebude žít ani jeden muslim. Žádné matce nepřeju, aby si musela projít tím, co my,“ dodala 58letá žena.

Letošní vzpomínková akce byla výjimečná - poprvé se jí po boku bosenskomuslimských politiků zúčastnil i srbský prezident Boris Tadič. Byli to přitom právě bosenští Srbové v čele s generálem Ratkem Mladičem, kteří stáli za masakrem. Tadičův příjezd proto vyvolal i protesty. „Měl by se stydět, že přijel do Potočari, když ještě nezatkli ty nejhledanější zločince - Ratka Mladiče a Gorana Hadžiče,“ okomentovala to Hatidža Mehmedovičová.

Srbský prezident svou účast odůvodnil snahou přispět k „usmíření národů“. Sešel se rovněž se třemi matkami, které při masakru přišly o syny.

Jak napsal srbský deník Blic, ty mu měly sdělit, jak „pro ně hodně znamená, že přijel do Srebrenice“. „Srbsko nepřestane pátrat po válečných zločincích, zejména po Ratku Mladičovi,“ prohlásil Tadič poté, co položil věnec na hřbitově v Potočari. „Srebrenica je tragédií bosenského národa, ale i všech lidí, kteří žili v prostoru bývalé Jugoslávie,“ dodal. Podle prezidenta tuto kapitolu balkánských dějin nelze uzavřít, dokud nebudou odsouzeni všichni, kteří masakr spáchali.

Bývalý bosenskosrbský generál Ratko Mladič totiž stále uniká spravedlnosti a mohl by se skrývat právě v Srbsku. Místní policie po něm neustále pátrá a odmítá spekulace, že by její přístup byl laxní - tedy že by muže, kterého mnoho Srbů stále považuje za hrdinu, schválně nechávala být. Mladičův nadřízený, někdejší prezident Republiky srbské v Bosně Radovan Karadžič, stanul před haagským tribunálem teprve před dvěma lety a soudní proces s ním stále trvá.

Na oběti srebrenického masakru včera v Potočari vzpomínalo rekordních 40 tisíc lidí, původní očekávání přitom hovořila „jen“ o desíti tisících. Na hřbitově bylo dosud pohřbeno 3749 identifikovaných obětí, včera k nim přibylo dalších 775. Nejmladším pohřbívaným chlapcům - Rijadu Gabeličovi a Mehmedu Varnicovi - bylo v roce 1995 pouhých 14 let.

Jen o dva roky starší byl Mehrudin, syn Ramizy Gurdičové. Ta již dříve pochovala svého manžela a jednoho syna, nyní přišel na řadu i druhý. „Jak mohu zapomenout? Jak mohu odpustit? Myslím na ně každý den,“ uvedla Ramiza Gurdičová. „S bolestí chodím každý den spát a probouzím se se smutkem,“ dodala. Stovky těl mrtvých mužů dosud nebyly identifikovány. Odborníkům jejich práci ztěžuje i fakt, že často jsou kosti obětí rozesety v několika hrobech. Mrtvá těla totiž byla tehdy zakopána na více místech, aby bylo těžší je odhalit.

„Srbsko nepřestane pátrat po válečných zločincích, zejména po Ratku Mladičovi.“

Autor:

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...