Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Čekám maximálně milion nemocných

Česko

Lidé nad 30 let jsou proti mexické chřipce do jisté míry chráněni, říká Jiří Beran, vedoucí lékař Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové.

* LN Kolik lidí podle vás onemocní během letošní epidemie prasečí chřipky?

Já si myslím, že vlna bude tak jedenapůlkrát až dvakrát mohutnější než epidemie běžné sezonní chřipky, která běžně zasáhne víc jak milion Čechů. Během vrcholu epidemie se ale ke dvěma milionům nemocných nepřiblížíme Je tady totiž hodně lidí, kteří prodělali chřipku při epidemii v roce 1977, ti by měli být aspoň částečně chráněni.

* LN A co ostatní?

Zbytek je tedy asi 30 ročníků, v každém přibližně 100 tisíc lidí, takže to máme přibližně tři miliony nemocných. A pokud u dvou třetin z nich proběhne nemoc skrytě, vychází z toho asi milion skutečně nemocný. A ten milion neonemocní během šesti týdnů, ale během celého roku. Obecně se říká, že k promoření – k tomu, aby se všichni lidé v dané oblasti s novým virem setkali – by mělo dojít mezi jedním až dvěma roky od začátku pandemie. To bude v podstatě znamenat její konec.

* LN Takže současné necelé tři stovky hlášených případů nejsou začátkem něčeho většího?

Nemocných bude časem více. Ale případů je zatím pořád málo. Současné počasí šíření chřipky nenahrává. Epidemie tohoto druhu infekcí se u nás počítá od 2000 nemocných na 100 tisíc obyvatel, ale v tuhle chvíli žádný výrazný vzestup není patrný. V tuto chvíli není žádný důvod si myslet, že epidemie začne dřív než kolem Vánoc.

* LN Měli by se lidé očkovat proti sezonní chřipce?

Určitě. Za prvé proto, že lidé, kteří prodělají běžnou chřipku, jsou poté po dobu asi 14 dnů náchylnější a další infekce by mohla toho člověka velmi zatížit. A za druhé se předpokládá, že jeden z virů v sezonní chřipce má zkříženou reaktivitu s virem mexické chřipky, takže by očkování mohla nabídnout mírnou – opravdu mírnou, přibližně asi 10procentní – ochranu i proti ní. Ale nedůvěra v očkování proti chřipce je v České republice tak veliká, že velká část lidí, kteří je dostanou zadarmo, je podle mého názoru odmítnou. Stát bude mít ještě potíže je všechno využít.

* LN Čím to je?

Nedůvěra je daná tím, že vám váš praktický lékař neřekne, že je to prima. A když na tím praktik mávne rukou, tak se tím ani pacient nebude zabývat.

* LN Proč to praktici neříkají?

Protože vakcinace pro ně je velká administrativní zátěž. Někdo se chce očkovat, lékař vypíše recept, pacient vyzvedne vakcínu v lékárně, tam ji zaplatí, přinese ji nazpátek k doktorovi, zaplatí další částku za aplikaci a pro doktora jsou to dvě návštěvy. Na vakcínu mají ze zákona nárok lidé starší než 65 let. Systém funguje tak, že lékař má stanovený balík peněz na léky, takzvaný lékový paušál, řekněme 20 tisíc korun na léky. Za měsíc nemůže předepsat za více než za 20 tisíc, jinak to pojišťovna po něm chce vrátit. Pojišťovna říká: nakupte vakcíny pro své pacienty za své peníze a pak nám předložte účet. A kdyby to nedej bože překročilo lékový paušál, tak vám to strhneme. S takovou to praktik raději nechá být, protože by si ubíral na lécích, na které lidi slyší, a nutil je do očkování... To možná udělá pár bláznů, ale reálně uvažující lékař to neudělá. Výborný postup je ten, že se člověk nechá očkovat kdekoliv, pak přijde s účtenkou na pojišťovnu a ta mu to proplatí.

* LN Je v pandemii výhodné, aby byla populace „proočkovaná“ proti běžné chřipce?

Jakmile nějaký stát má asi 30procentní proočkování, jako mají Spojené státy a Kanada, tak může v podstatě počítat s plošným pokrytím pandemickou vakcínou. Ta obsahuje jenom jednu účinnou složku, na rozdíl od běžné vakcíny, která má tři. Jedna dávka pandemické vakcíny tedy obsahuje pouze třetinu dávky běžné vakcíny. Na stejné lince lze pak vyrobit třikrát více pandemické vakcíny než vakcíny proti sezonní chřipce. U nás se nechává očkovat čtyři až sedm procent populace, tedy 400 až 700 tisíc lidí. To je velmi málo. Jenom důchodců je 2,5 milionu. A mezi nimi by mělo být očkováno nejlépe 90 procent.

* LN Proč?

Dělali jsme velký výzkum v domovech důchodců, který trval dva roky. Očkovali jsme proti chřipce a zjišťovali jsme, jak byli lidé hospitalizováni, kdo zemřel a kdo ne. Bylo tam 15 lidí, kteří nebyli očkováni proti chřipce ze zdravotních důvodů, a během roku jich 14 zemřelo. Když se zeptáte v domově důchodců, jaké to bylo před zavedením vakcín proti chřipce, řeknou vám: Během sezony nám tu zemřelo 40 až 60 procent lidí. To dneska už nevidíme. Přitom hospitalizace člověka a nastavení nové léčby je podstatně dražší než vakcína za dvě stě korun.

* LN Co malé děti?

Já osobně nejsem přítelem toho, aby se děti ve věku dvou let v tuhle chvíli očkovaly proti sezonní chřipce. Dnešní očkovací plány jsou stejně tak našlapané, že je velmi těžké se vklínit s aplikací dvou dávek vakcíny proti chřipce s rozestupem tří týdnů.

* LN Chystáte se nějak speciálně na letošní chřipkovou sezonu?

Celé rodině, včetně svého šestasedmdesátiletého otce doporučuji očkování proti chřipce. Tento týden se budu očkovat proti sezonní chřipce. Staršímu synovi je třiadvacet, ten na žádnou prevenci či očkování neslyší. Co se týče mladšího syna, asi nebudu očkovat, budu se orientovat podle klinického průběhu. Mám k dispozici jedna antivirotika, tak v nejhorším případě dostanou ta.