Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 21 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čekáme s granáty na tanky ČSSD, vysvětluje Langer nečinnost ODS

Ivan Langer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivan Langer | foto: Lidové noviny

PRAHA K pancéřové divizi, na kterou čekají s puškami a granáty, přirovnává šéf volebního štábu ODS Ivan Langer kampaň ČSSD a jeho strany. „Je to strategie,“ vysvětluje nečinnost ODS nervózním spolustraníkům.

LN: V ODS panuje nervozita, že nic neděláte. Zejména v porovnání se sociální demokracií. Není chyba, že vůbec nejste vidět?
Jedeme přesně podle naší strategie. Ta je postavena na tom, že začínáme příští týden představováním základních pilířů našeho programu a bude to podpořeno i komunikační kampaní. Součástí strategie také bylo a je, že před začátkem ostré kampaně je Mirek Topolánek dvakrát až třikrát týdně na výjezdech v regionech.

Samozřejmě že tváří v tvář plošnému bombardování ČSSD, které stojí desítky, ne-li stovky milionů korun, může vzniknout určitá nervozita. Ale my komunikujeme s cílem oslovit někoho jiného ve správném čase a s maximální efektivitou na základě správného zacílení voličského, tematického i s ohledem na finance, které máme.

LN: Toto vysvětlujete nervózním občanským demokratům, kteří se na vás obracejí s tím, že vaše strana je zatím prakticky neviditelná?
Ano. Uvedu vám příběh. Jste na barikádě, máte pouze ruční zbraně a granáty a proti vám jede pancéřová divize. Nemá smysl začít střílet z pušek na kilometr. Musíte vydržet, až se dostanou do dohodové vzdálenosti, kdy je můžete zasypat granáty. Do té chvíle potřebujete udržet mužstvo nebo obránce barikády v rozvaze. V tom, aby nezačali střílet příliš brzy. A současně je musíte ujistit, že ta strategie je dobrá, že se tanky dají zastavit granáty a že nemají utíkat.

LN: Jak tedy ale vojáky přesvědčit, aby se vám neroztřásli strachem a nesnažili se prchnout, anebo vzdát?
Klíčoví lidé z grémia, z výkonné rady, mají dobré informace o naší strategii a jak říkám: my jsme to tak měli naplánováno, jedeme podle dané strategie. Je to postaveno na trpělivosti a důvěře, že strategie, kterou jsme zvolili, je správná. Příští týden začínáme.

LN: Mezi lidmi jsou dva postoje: V zásadě je dobře, že raději nic nedělají. Nic nezkazí a Paroubek se vystřílí sám. Druhý názor ale zní, že nic nenabízejí, protože ani co nabídnout nemají...
Jsem přesvědčen, že máme co říct, a těším se na zájem o náš program, který jsme tímto vzbudili. Začínáme příští týden. Věřím, že všechny pochyby rozptýlí už první tiskovka s představením programu. A další budou následovat.

LN: Byli jste vládní stranou, a přesto si stěžujete na nedostatek peněz. Kolik do kampaně dáte?
Tolik, kolik můžeme dát, a ještě si musíme trochu půjčit. Rozpočet bude zhruba ve stejných rozmezích jako loňská kampaň. Nějak okolo sto šedesáti milionů, tuším. Spíš je k zamyšlení, kolik stojí a z jakých peněz je placeno to neuvěřitelné oranžové bombardování.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?