Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Čekat na rozhodnutí soudu se nemusí...

Česko

... nájemníkům vyplatit

Realitní trh v roce 2011: v nájemním bydlení nastanou kvůli deregulaci největší změny za dvacet let...

...výstavba nového bydlení po dvouletém útlumu ožije, ceny bytů budou na většině míst státu stagnovat

Peníze a byznys

VIZE 2011

Nejdivočejší a nejvíce nabitý událostmi bude rok 2011 v oblasti nájemního bydlení. Na většině míst v Česku totiž skončí regulace nájemného, která bude znamenat, že se nájemníci a majitelé domů musí na nové ceně dohodnout. Už teď je však jasné, že se jen tak nedohodnou a že budou mít po celý rok soudy co dělat. PRAHA Rok nájemního bydlení bude plný zmatků, shodují se všechny zainteresované strany. Na obzoru jsou první spory.

„Počet lidí, kteří se na nás obracejí, se proti předchozímu roku přibližně zdvojnásobil. Návrhy některých pronajímatelů nájemci prakticky nemohou přijmout, protože by byly nesplnitelné z finančních důvodů a situace domácnosti nájemce. Návrhy žalob jsme v našich poradnách registrovali již začátkem prosince roku 2010,“ sdělil LN předseda Sdružení nájemníků ČR Milan Taraba.

Návrhy jsou často provázeny výhrůžkou žaloby, pokud na návrh pronajímatele nájemce nepřistoupí. To však druhý tábor nájemního bitevního pole považuje za logické. Co dělat s nájemníkem, který odmítá jakékoli zvýšení, i když na něj má majitel nárok?

„Problém byl v tom, že nové smlouvy nabízené majiteli domů byly moc vstřícné. Pokud se nájemník nechce dohodnout, může si zavařit. Majitel mu již nemusí nabízet postupné zvyšování, ale napálit mu plnou tržní cenu hned,“ vysvětluje Tomislav Šimeček, předseda Občanského sdružení majitelů domů.

Podle něj je lepší domluva s velkomajiteli typu RPG a CPI, kteří jsou pod větším mediálním tlakem. Naproti tomu soukromníci nemají důvod vycházet nájemníkům příliš vstříc. Záleží však na konkrétním případu. „Pronajímatelé jsou bez ohledu na počet vlastněných bytů buď slušní a ochotní jednat, nebo svůj názor prosazují silou a výhrůžkami,“ upřesňuje Taraba. Podle něj má nicméně dohoda s „velkými“ pronajímateli v zájmu nájemců bytů výrazně větší ohlas a také váhu pro konstrukci v místě obvyklého nájemného.

Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský je přesvědčen, že situaci zklidní nově vytvořené cenové mapy, „Cenová mapa bude objektivním souborem dat o výši nájemních smluv uzavřených po 1. lednu 2011. V žádném případě nebude nahrazovat regulaci a nebude zvýhodňovat ani jednu ze stran,“ uvedl Jankovský.

Tuto ideu ale téměř nikdo nesdílí. Zatím není ani jasné, kdo mapu vytvoří. „Cenové mapy, podle kterých by se mělo rozhodovat, jsou však dělané příliš narychlo. Udělat nějaké seriózní by trvalo delší dobu. Už se na nich mělo pracovat daleko dříve,“ řekl LN Jiří Pácal, předseda představenstva Central Europe Holdingu, provozujícího nájemní bydlení.

Současné mapy, které existují, jsou dělané z nabídek v inzerci, ale nejsou seriózní. Jankovského mapy proto mají vycházet z reality, tedy z nově uzavřených smluv. Háček je však podle Pácala v tom, že pronajímatelé nemají povinnost data o uzavřených nájmech poskytovat. „Pokud tu nebude zákonný předpis, který by upravoval, že je budou muset dát k dispozici, tak je nikdo nemá z čeho udělat,“ tvrdí.

Hlavní neznámá spočívá v tom, že nikdo přesně neví, jak se budou soudy chovat při posuzování sporu mezi pronajímatelem a nájemcem o výši nájemného. Cenové mapy totiž soudci vůbec nemusí brát vážně. V horším případě se těmito spory nebudou chtít zaobírat vůbec. Mohou jednoduše říct, že když se obě strany nedohodnou, končí nájemní vztah.

Spekulovat o tom, kde a o kolik nájmy přesně porostou, a vypočítávat průměr nemá smysl. Jsou obce a města, kde deregulované nájmy nemusí růst vůbec nebo jen minimálně, jako třeba Varnsdorf nebo Šumperk. Na druhou stranu třeba v Ústí nad Labem jsou poměrně vysoké smluvní nájmy díky přílivu studentů. Někde to může být až o 15 procent.

Každopádně hlavně v první části roku můžeme čekat hodně zmatků.

***

400 tisíc u tolika bytů v Česku od prvního ledna skončila státní regulace výše nájemného Změny kolem bydlení Nájmy u 400 tisíc bytů, kde skončila regulace, nájmy v průměru postupně mírně vzrostou, v méně atraktivních místech méně dosud tržní nájmy naopak v průměru klesnou, víc tam, kde je větší poptávka po bydlení

Výstavba rezidenční výstavba nastartuje, jen v Praze se plánuje výstavba tří tisíc nových bytů, loni to byla polovina

Ceny bytů a domů ceny nového bydlení budou v průměru stagnovat starší bydlení bude klesat ve městech, kde není poptávka (Ostrava), tam kam se lidé sjíždějí za zaměstnáním, zůstane stabilní (Kolín)

Financování výše úroků hypotečních půjček zůstane i letos nízká, nyní jsou i kolem čtyř procent

Graf

Ceny bytů v ČR

Indexy nabídkových cen bytů

(průměr roku 2005 = 100)

Zdroj: ČSÚ

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...