Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Celosvětový fenomén? Zajdího letící boty

Česko

V ulicích Bagdádu a na dalších místech i včera pokračovaly demonstrace na Zajdího podporu.

BAGDÁD Jak vysoký trest může dostat? Je skutečně zraněný? A jak vážně? Kolem iráckého novináře Muntadara Zajdího, který hodil po Georgi Bushovi své boty, se v současnosti vyrojila řada otázek bez úplně jasné odpovědi. Alespoň jedno však zřejmé je - z jeho činu se stává celosvětový fenomén. Zajdí navíc nemá daleko k tomu, aby se stal symbolickou tečkou za bushovou vládou.

Pro mnoho Iráčanů je Zajdí každopádně hrdinou dne. V Mosulu, který je třetím největším iráckým městem, přibližně tisíc lidí žádalo jeho propuštění. Několik stovek lidí se sešlo také v šíitské Násiríji a sunnitské Fallúdži. To svědčí o tom, že se ze Zajdího případu stává celonárodní záležitost, často bez ohledu na náboženskou příslušnost.

K propuštění má přitom Zajdí v současnosti docela daleko. Podle některých informací již byl předán do rukou irácké justice. Podle dalších ho zadržovala armáda. Přitom je možné, že Zajdí může obdržet až několikaletý trest. Jeho bratr navíc včera obvinil irácké bezpečnostní síly z toho, že Zajdího zbily, a že mu dokonce zlomily ruku a způsobily další zranění. Nechtěl však prozradit svůj zdroj informací. Rovněž neuvedl, zda byl jeho sourozenec zraněn přímo ve chvíli, kdy ho zatýkali. Zajdí svůj čin spáchal prý kvůli tomu, že ze srdce nenáviděl Američany. Je však otázkou, zda tušil, že se jeho akce stane takovým hitem i v nearabském světě. Záznam obuvi letící na Bushe, který stačil včas uhnout, se na serveru Youtube objevil ve více než 70 variacích. Okamžitě si ho začaly prohlížet statisíce lidí. „Smál jsem se celou dobu. Ten Iráčan si zaslouží Nobelovu cenu,“ reagoval jeden z pobavených diváků.

Do obchodního domu v losangeleském Canoga Parku zase přišel před pár dny muž, který požádal o nějaké hodně těžké boty. „Těžké?“ ujišťoval se prodavač. „Ale nebude to pohodlné,“ varoval zákazníka. „Jo,“ trval na svém muž. „Chci něco, co budu moct házet po manželce. Když se můžou házet boty po prezidentovi, tak po manželce taky,“ dodal.

Příhoda publikovaná na internetových stránkách losangeleského deníku Daily News dokazuje, že hozené boty překročily politický rozměr. Nebylo to však poprvé. Asi nejznámější botou, která vstoupila do politických dějin, byla ta, kterou v roce 1960 v OSN zul sovětský vůdce Nikita Chruščov. Dokonce s ní na znamení nesouhlasu mlátil do stolu.

V roce 1991 zase čerstvě zvolená členka městské rady v americkém Baltimoru Sheila Dixonová na svoje kolegy s bílou barvou pleti mávala botou a křičela: „Dvacet let jste to tu vedli vy. Teď je bota na jiné noze.“ Mimochodem v současnosti je v Baltimoru starostkou.

Zajdího bota však možná bude tou nejdražší. Objevují se již totiž zprávy, že někteří zájemci o její koupi nabízí statisíce, až miliony dolarů.

***

Když se můžou házet boty po prezidentovi, tak po manželce taky

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...