Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Cena pšenice ve světě stále roste

Česko

Světové zásoby pšenice jsou nedostatečné. Hrozí omezení potravinové pomoci rozvojovým státům

LONDÝN / PRAHA Ceny vysoce kvalitní pšenice během jednoho dne vyskočily o rekordních 25 procent. Jde přitom o doposud nejvyšší cenový nárůst během takto krátkého období.

Za rekordem stojí jeden z největších světových vývozců obilí Kazachstán, který se rozhodl zavést vývozní tarify právě na obilí, aby snížil nebo alespoň podržel současný prodej. Tento krok, jenž následují podobné vývozní restrikce v Rusku a Argentině, podle analytiků podpoří pravděpodobně další napětí v již nyní těsných světových zásobách pšenice.

Podle kazachstánského ministra zemědělství Achmetžana Jesimova chce vláda tímto krokem omezit vývoz, a tím zakročit proti rostoucí domácí inflaci, která dosahuje téměř 20 procent.

Situace je dramatická Cena pšenice obchodované na březen dosáhla na americké burze Chicago Board of Trade rekordních 11,99 dolaru za bušl (27 kilogramů). Poté, co odběratelé na obilné burze v Minneapolis v panice začali soupeřit o budoucí kontrakty, aby si zajistili zásoby, dosáhla zdejší burza také rekordu a březnové future kontrakty zde byly uzavřeny na 24 dolarech za bušl.

Situace na trhu s obilovinami je v posledních měsících dramatická - jen od loňského ledna se ceny pšenice více než zdvojnásobily. Na cenách potravinářských komodit se negativně odráží příliv kapitálu od spekulativních investičních fondů, které si od pšenice slibují vysoké výnosy i v dobách útlumu světové ekonomiky. Za nárůstem cen stojí také nepříznivé počasí, které zničilo úrodu. Kromě Austrálie a Kanady ochromilo extrémní sucho i sever Číny, kde se pěstuje většina zásob pšenice pro celou zemi, a veškerá úroda byla zničena.

Výsledkem nedostatečných zásob obilí je například také rekordní poptávka ve Spojených státech a zároveň skutečnost, že americké zásoby pšenice letos spadnou na nejnižší úroveň za posledních šedesát let.

Neúnavně rostoucí ceny pšenice přispívají k celosvětově stoupající inflaci v potravinářství. A World Food Programme kvůli stále dražšímu obilí varoval, že pokud nezíská více peněz, bude muset omezit potravinovou pomoc rozvojovým státům.

Podle prezidenta Agrární komory České republiky Jana Veleby dosahují místní ceny za pšenici podobné hodnoty jako na světových trzích. Veleba si myslí, že se z Česka nemělo vyvážet tolik obilí. „V České republice jsou nyní velmi nízké zásoby. Do nového roku jsme vstupovali zhruba s jedním milionem tun, v předchozích letech to byl dvoj- až trojnásobek,“ řekl. Na cenách pekárenských výrobků se to podle něj ale zatím neodrazí. „Rozhodovat bude úroda tohoto roku,“ konstatoval Veleba. A dodal, že podle něj se tlak na zvyšování cen pšenice brzy zastaví.

Graf

Průměrná cena potravinářské pšenice v ČR na přelomu let 2007/2008

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!