Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Cena za náledí na chodníku

Česko

POJIŠTĚNÍ POD LUPOU

Za naražené kostrče, zlámané končetiny následkem pádu na chodníku odpovídají majitelé nemovitostí.

Vzniklé škody platí buď ze svého, nebo z pojištění odpovědnosti.

Vlastník nemovitosti, která v obci hraničí se silnicí, ze zákona odpovídá za škody, jejichž příčinou byla závada ve schůdnosti na přilehlém chodníku kvůli jeho znečištění, náledí nebo sněhu.

Vznikne-li někomu na chodníku škoda, vlastníku nemovitosti nezbývá, než ji z vlastní kapsy zaplatit. Pokud ovšem nemá sjednanou odpovědnostní pojistku.

Patrik Balla, ředitel Wüstenrot pojišťovny konstatuje, že při pojistném plnění z příslušného pojištění odpovědnosti nejde jen o úhradu nákladů zdravotních pojišťoven za léčení. Poškozený může vymáhat také bolestné a náhradu ušlé mzdy i tzv. ztížené společenské uplatnění, případně náhradu poškození oděvu a přenášené věci.

Vlastník nemovitosti se může své odpovědnosti zbavit, jen když prokáže, že nebylo v jeho možnostech tuto závadu na chodníku odstranit či zmírnit.

Majitelé objektů jsou si své odpovědnosti vědomi a většinou usilují o sjednání odpovědnostního pojištění. Pojištění je ale neopravňuje nechat na chodníku náledí s tím, že pojišťovna stejně všechno zaplatí.

Pojištění odpovědnosti se obvykle uzavírá v rámci pojištění dané nemovitosti. Lze ho sjednat na různě vysoké částky a každá pojistná událost je vlastně jakýmsi originálem, kdy se musí zhodnotit okolnosti vzniku škody - musí jít o pojistnou událost, za kterou občan ze zákona odpovídá.

Součástí pojistné smlouvy je i ustanovení, že pojištěný musí učinit všechna opatření proti možnému vzniku škody.

Jaroslav Besperát, vrchní ředitel České podnikatelské pojišťovny, popisuje, co se v praxi může stát: „Majitel objektu ráno před odchodem do práce namrzlý chodník uklidí a posype vhodným materiálem, ale v době, kdy není doma, začne padat mrznoucí déšť a z chodníku se stane kluziště, na kterém chodec upadne a vážně se zraní. Takovýto případ pojišťovna vyřídí, vyrovná vzniklé závazky vůči poškozenému a uhradí náklady léčení s úrazem spojené.“

Není-li vlastník nemovitosti pojištěn a byla-li provozem budovy způsobena škoda někomu jinému než majiteli, je povinen škodu uhradit z vlastní kapsy. Žaloba se v takovém případě podává u místně příslušného soudu a podle zákona musí podávat důkazy žalující strana.

Balla proto zdůrazňuje, že je velmi důležité, aby si poškozený o vzniklé škodě zajistil co nejvěrohodnější důkazy. Ideální je očitý svědek, který může prokázat jak hodinu, tak i místo, kde k úrazu došlo. Velmi vhodná je i fotografie se svědectvím o tom, kdy byla pořízena. Povrch místa nehody se totiž může během krátké chvíle změnit. Průkazné je rovněž svědectví osádky sanitky, která postiženého z místa úrazu odvážela a podobně. Samozřejmostí je i lékařská zpráva. Uvedené doklady jsou důležité nejen pro soud, přivítá je i pojišťovna.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!