Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Cena záchrany: 700 miliard

Česko

Američané se dohodli, jak pomoci finančnímu trhu. Krize se však dostává do Británie

WASHINGTON, D. C. / PRAHA Američtí kongresmani se o víkendu dohadovali, jak pomoci kolabujícímu americkému bankovnímu sektoru. Nakonec se zákonodárci i Bushova administrativa dohodli na postupu, který má pomocí sedmi set miliard dolarů (přibližně 12 bilionů korun) z kapes daňových poplatníků zabránit recesi.

„Udělali jsme velký pokrok směrem k dohodě na plánu, který bude fungovat a pomůže trhu,“ řekl americký ministr financí Henry Paulson v neděli ráno.

Vládní fond vytvořený podle „Paulsonova plánu“ odkoupí od firem cenné papíry kryté špatnými hypotečními úvěry. Demokrati i republikáni do plánu, který americká veřejnost nepřijala s velkým nadšením, zahrnuli i pojistky pro daňové poplatníky. Navrhovaný zákon rozděluje plánovaných sedm set miliard dolarů na tři části. Prvních 250 miliard uvolňuje okamžitě po schválení zákona. Dalších sto miliard může fond utratit po schválení prezidentem a zbylých 350 miliard jen po dalším schválení Kongresem.

Podmínky, na něž budou muset firmy z Wall Street, které si takto od vlády „půjčí“, přistoupit, jsou tvrdé. Firmy se budou muset například zavázat, že nebudou dávat svému managementu „zlaté padáky“ a sníží i vysoké odměny, které manažerům vyplácely. Vláda také získá ve firmách, které federální peníze pomohou zachránit, podíl, takže „daňoví poplatníci se budou podílet i na případném budoucím zisku těchto společností,“ jak zdůraznila předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Plán rovněž umožní vládě ulehčit situaci dlužníkům, kteří nejsou schopni splácet hypotéky a hrozí jim, že o svůj dům přijdou.

O plánu bude Sněmovna reprezentantů jednat dnes. Řekl to předseda výboru pro bankovní a finanční služby Sněmovny Barney Frank. V Senátu by se o plánu mělo hlasovat zřejmě nejdříve ve středu.

Krize se mezitím přelévá i na druhý břeh Atlantiku. Podle BBC se britská vláda chystá znárodnit významnou hypoteční banku Bradford & Bingley. Banka poté skončí v rukou některého z konkurentů, pravděpodobně bank Barclays, Santander nebo HSBC. O víkendu se sešli i představitelé belgické a nizozemské vlády a centrálních bank, aby rozhodli o osudu problémové bankovní a pojišťovnické skupiny Fortis, jejíž akcie se v pátek propadly na patnáctileté minimum.

***

Plán umožní vládě ulehčit situaci dlužníkům, kteří nejsou schopni splácet hypotéky

Autor: