Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Cenu si dohodněte předem

Česko

Advokáti jsou drazí, myslí si většina Čechů. Dostanou-li se do problémů, navštíví mnohdy advokátní kancelář až ve chvíli, kdy prohrají soud. Pak už může být obtížné výsledek zvrátit. Úvodní právní porada může přitom vyjít jen na několik set korun.

Slušný člověk neví, kde je okresní soud ani advokát,“ říkávalo se. Někdy se však i lidé, kteří na právní pomoc nikdy ani nepomysleli, mohou dostat do situace, kdy potřebují kompetentní radu. Pak se vyplatí vědět, kolik si advokáti za své služby účtují.

Ve většině případů nejsou ceny za advokátní služby nijak regulovány, ačkoli obecně se dělí na smluvní a mimosmluvní. Klienti musejí obvykle počítat s první variantou. Její forma bývá nejčastěji paušální - klient se hned na začátku s advokátem domluví na určité částce za vyřešení celé kauzy - například se dohodnou, že za za vyřízení rozvodu advokát dostane 10 tisíc Kč.

Další možností je forma časová, kdy si advokát stanoví hodinovou sazbu (např. 1000 Kč), nebo forma úkonová - za konkrétní kroky si advokát a klient domluví určitou částku (např. 900 Kč za převzetí věci, za sepsání žaloby, za každé soudní jednání). Všechny tři formy lze i různým způsobem kombinovat.

Na finančním ohodnocení právních služeb se obě strany domlouvají hned na prvních jednáních či přímo na první schůzce. Dojednaná suma by se během vývoje celé kauzy neměla měnit, výjimkou může být situace, kdy dojde ke změně předmětu právního zastupování (například je-li původně žalovaná částka zvýšena).

Ceník služeb bývá k dispozici například na webových stránkách advokátních kanceláří, obvykle ale nikoli hned na úvod.

Nejdražší advokáti jsou v Praze

Náklady na právní služby se výrazně liší mezi regiony. S nejvyššími částkami musí počítat obyvatelé hlavního města, případně i dalších velkých českých a moravských měst. Závisí také na tom, zda se obrátíte na „mladou“ nebo na renomovanou advokátní kancelář.

Poučka, že co je české, je levnější, nemusí v případě advokátních kanceláří platit. „Nelze jednoznačně říci, že by služby zahraniční kanceláře byly vždy dražší než služby českého advokáta,“ říká tisková mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková.

Na druhou stranu nabízejí velká města více specializovaných advokátů, kteří se zaměřují na konkrétní druhy práva (např. právo obchodní, trestní, občanské či rodinné). V menších městech má většina advokátů tzv. generální praxi.

Zadarmo jen výjimečně

Smluvní cena předpokládá dohodu mezi klientem a advokátem. „Pokud by se nedomluvili, mohou využít tzv. mimosmluvní ceny, které se stanovují za pomoci vyhlášky Ministerstva spravedlnosti - takzvaného advokátního tarifu,“ vysvětluje další, méně obvyklou možnost Iva Chaloupková.

Advokátní tarif stanovuje ceny za jednotlivé právní úkony, říká, co je zpoplatněno a co ne. Časová odměna je v tomto případě vyloučena. Podle tarifu jsou v každém případě odměňováni tzv. advokáti ex offo (viz box).

Dříve než se rozhodnete obrátit se na soud, poraďte se s advokátem. Počáteční konzultace vyjde na několik set, nejvýše na 1500 korun a problém lze někdy vyřešit méně náročnou mimosoudní cestou. Pokud vám advokát poradí, abyste od soudního sporu upustili, poslechněte jej. Advokáti jsou schopni objektivně zhodnotit vaše šance a před soud nespěchají. Prohrávají totiž neradi.

Dříve než se rozhodnete obrátit se na soud, poraďte se s advokátem. Počáteční konzultace vyjde na několik set, nejvýše na 1500 korun.

***

MIMOSMLUVNÍ ODMĚNA

Příklad: Soudíte se s dlužníkem o 300 000 Kč a se svým advokátem jste domluveni, že jeho odměna bude vypočtena mimosmluvně.

Pak bude mít váš advokát nárok na 41 300 Kč a 2 % ze 100 000 Kč (tj. 2000 Kč). Podle předposledního řádku níže uvedené tabulky to bude celkem 43 300 Kč (plus DPH, nejste-li plátcem)..

ADVOKÁT EX OFFO

* Ex offo (neboli ex officio) znamená „z moci úřední“. * Český právní řád vyjmenovává případy, kdy účastník musí mít při jednání před soudem advokáta: například tehdy, pokud podává dovolání nebo ústavní stížnost, je-li ve vazbě nebo ve výkonu trestu odnětí svobody, jestliže je trestně stíhán jako mladistvý nebo mu hrozí trest vyšší než pět let apod. Obecně v případech, kdy je člověk trestně stíhán.

* Pokud si v takovém případě nezvolí advokáta (obhájce) sám, soud mu jej z uvedené „moci úřední“ ustanoví.

* Náklady a odměnu advokátovi pak hradí stát.

Klient je musí státu zaplatit jen tehdy, neprokáže-li, že nemá peníze.

* Rovněž v civilním řízení (například při rozvodu) má nemajetný nárok na bezplatné právní služby, ale jen omezeně.

Zdroj: Česká advokátní komora

Mimosmluvní sazby odměn užívané

obvykle v civilním řízení

Je-li předmětem řízení zaplacení peněžité částky nebo jiné

penězi ocenitelné plnění, činí sazba odměny:

do 1000 Kč 4500 Kč

1 000 až 5 000 Kč 6000 Kč

5000 až 10 000 Kč 9000 Kč

10 000 až 200 000 Kč9000 Kč + 17%

z částky přesahující 10 000 Kč

200 000 Kč až 10 000 000 Kč 41 300 Kč + 2%

z částky přesahující 200 000 Kč

nad 10 000 000 Kč 237 300 Kč + 0,15 %

z částky přesahující 10 000 000 Kč

Zdroj: Vyhláška 484/2000 Sb. Ministerstva spravedlnosti

Poznámka: Výše odměny se odvíjí od hodnoty sporu. Pro trestní řízení se obvykle používá vyhláška 177/1996 Sb., v níž se výše odměny určuje za jednotlivé úkony (např. účast advokáta při výslechu, na jednání u soudu apod.)

Autor: