Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cenu za překlad má Jindřich Vacek

Česko

LITERATURA

PRAHA Cenu Josefa Jungmanna, kterou každoročně udílí Obec překladatelů za nejlepší literární překlad uplynulého roku, dostal Jindřich Vacek. Porota jej odměnila za převod díla Majsebuch aneb Kniha jidiš legend a příběhů. Na slavnostním setkání v Pálffyho paláci pořadatelé udělili ještě několik dalších oborových cen.

S hlavní cenou udílenou Obcí překladatelů je spojena odměna 50 000 korun. Mimořádnou tvůrčí odměnu pořadatelé udělili Janu Binderovi za překlad díla Johanna Gottlieba Herdera Uměním k lidskosti a Miloslavu Uličnému za překlad antologie španělských básníků 18. století Heroldové jasu.

Tvůrčí odměny dostalo osm dalších překladatelů, mezi nimi například Libor Dvořák za převod díla Ivana Bunina Proklaté dny, Tomáš Jurkovič za překlad románu Harukiho Murakamiho Kafka na pobřeží či Radovan Charvát za překlad románu Roberta Walsera Pomocník.

Prémii Tomáše Hrácha udílenou mladému překladateli do 33 let si odnesl Jakub Šedivý za překlad románu Saši Sokolova Škola pro hlupáky. Obec překladatelů od roku 2005 uděluje také stipendium Hany Žantovské na překlady básnických děl do českého jazyka. To získala Veronika Revická na překlad knihy veršů Louise Glückové Divoký kosatec.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.

Mohlo by vás zajímat