Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nelidské, brutální, atentát na průmysl. Zdražení energií vyvolalo bouři

Česko

  15:22aktualizováno  15:44
Návrh Energetického regulačního úřadu (ERÚ) znamená pro průměrnou domácnost zatížení ročně 5 000 až 6 000 korun navíc, míní místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Jan Hrnčíř z SPD. Podle prvního místopředsedy ANO a bývalého ministra průmyslu a obchodu a dopravy Karla Havlíčka návrh zásadně dopadne i na firmy a zcela brutálně pak na energeticky náročné provozy. V úterý to uvedli opoziční politici.

„Návrh znamená pro průměrnou domácnost ročně 5 000 až 6 000 korun navíc, to je nepřípustné,“ uvedl Hrnčíř a připomenul, že hnutí SPD kritizovalo přesun plateb za obnovitelné zdroje ze státu zpět na domácnosti a firmy. Protože opatření není dané zákonem, Sněmovna do něj, bohužel, nezasáhne, konstatoval.

K návrhu na zvýšení cen energií nyní spustil ERÚ veřejný konzultační proces. Konečné rozhodnutí úřad vydá na konci listopadu. Dokumenty s návrhy cen jsou dostupné na webu úřadu.

„Potvrzuje se, že náš odhad byl přesný. Vláda navzdory tvrzení, že tak neučiní, převádí poplatky za regulované složky energií na domácnosti a firmy. V případě OZE je to dokonce ve vyšší částce než před energetickou krizí, což zásadně dopadne na firmy, zcela brutálně na energeticky náročné provozy, kde cena vzroste u regulované složky i o stovky procent,“ uvedl Havlíček.

Hnutí ANO podle něj navrhovalo způsoby, jak se tomu vyhnout, ať už rozkladem do více let, nebo vyjednáním s Evropskou komisí možnost kompenzovat ze zdrojů z emisních povolenek. „Vláda se nám vysmála a sebevědomě tvrdila, že se ceny nezvýší,“ poznamenal. Výsledek je podle Havlíčka totálním selháním ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN). „Budeme požadovat mimořádnou schůzi Sněmovny a uděláme vše, aby se nárůstu v takové míře zabránilo,“ dodal Havlíček.

Místopředseda SPD a předseda poslanců hnutí Radim Fiala sdělil, že už dříve rozporoval zvýšení cen elektřiny o maximálně desetinu, které nedávno připustil Síkela. „A prognózoval jsem, že to bohužel bude o desítky procent,“ doplnil Fiala.

„Regulovaná cena elektřiny vzroste o 71 procent, velkým odběratelům více. Logický důsledek balíčku číslo dvě, kterým (ministr financí) Zbyněk Stanjura (ODS) přesouvá 51,5 miliardy korun na složenky lidí a firem,“ poznamenala na sociální síti X bývalá šéfka státní kasy, nyní předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová.

Podle bývalého předsedy představenstva Pražské plynárenské Pavla Janečka to může mít negativní důsledky na české firmy. „Je to atentát na český průmysl. Jedná se o něco neuvěřitelného a zvýšení souvisí s obnovitelnými zdroji,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Janeček.

Cena energií se skládá z obchodní složky, kterou určují dodavatelé, a regulované části, kterou spravuje stát. Regulovaná složka elektřiny tvoří u domácností asi 40 procent konečné ceny, u plynu je její podíl kolem 20 procent. U velkých odběratelů je podíl regulované složky elektřiny na konečné ceně nižší.

Regulovaná složka elektřiny pro domácnosti vzroste podle návrhu ERÚ oproti letošnímu roku o 71 procent, což bude znamenat zdražení v průměru asi o 1 408 Kč za megawatthodinu (MWh) s DPH. Domácnosti si tak v příštím roce na regulované části ceny energií připlatí tisíce korun ročně. Ještě výrazněji stoupne regulovaná část ceny elektřiny pro velké odběratele.

U plynu bude navýšení regulované části ceny mírnější. Konečné rozhodnutí úřad vydá na konci listopadu. Průměrná domácnost podle dat energetických společností spotřebuje kolem tří MWh za rok, v příštím roce tak za regulovanou část elektřiny zaplatí zhruba o 4 200 korun víc.

Autoři: ,

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...