Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ceny nových bytů už klesají

Česko

Lidé odkládají nákup bytů a domů a čekají na nižší ceny. Těch se zatím dočkali jen zčásti, výrazný cenový boom se nekoná.

Někde jsou nemovitosti dokonce stále nadhodnocené.

Nákup bytu jsme na teď nijak neplánovali, prostě nám vyšlo, že v současnosti na to máme čas i finanční prostředky,“ říká Helena Rendlová, která se nyní intenzivně věnuje hledání bytu v centru Prahy. Zájem má přitom hlavně o byty před rekonstrukcí, protože s rodinou plánují přestavbu dle vlastních představ. Podle jejích dosavadních zkušeností mají ale realitní kanceláře v nabídkách většinou byty již po rekonstrukci. „Samozřejmě doufáme, že přicházející krize nemovitosti zlevní, že ceny půjdou dolů a budou reálnější. Zatím však máme pocit, že nemovitosti jsou velmi nadhodnoceny,“ dodává Helena Rendlová.

Stejný pocit má také drtivá většina české veřejnosti. Potvrdil to nedávno zveřejněný výzkum Centra pro ekonomický výzkum a postgraduální vzdělání (CERGE). Lidé ale doufají, že ceny nemovitostí klesnou, takže nákup odkládají na později. To by alespoň podle výzkumníka CERGE Petra Zemčíka nemělo trvat dlouho. „Ze současných cen budou muset některé developerské firmy slevit až o polovinu,“ řekl Zemčík pro ČTK.

„Nabízející skutečně stále na změněné podmínky nereagují nijak pružně. Je běžnou praxí, že nabízejícímu trvá měsíc i dva než zjistí, že cena je skutečně nadsazená,“ potvrzuje z praxe Aleš Budín, ředitel realitní kanceláře AAABYTY. CZ. Reálná cena má ještě rezervy „V druhé polovině roku 2008 byla skutečně převážná většina nabídek, například bytů v panelových domech, proti reálné ceně nadhodnocována, a to až o 25 %. Developerské společnosti si dávaly načas, než oznámily snížení cen nabízených nových bytů, většinou o 10 %,“ analyzuje situaci generální sekretář Asociace realitních kanceláří ČR Jan Borůvka. Pokles cen bytů až o 10 % s mírným kolísáním potvrzuje také Institut regionálních informací.

Podle Jana Borůvky ale cena ještě není na spodní hranici. Dokazují to třeba nejrůznější bonusy nabízené klientům ke koupi nových bytů v podobě automobilů a podobně.

„Dle našich údajů došlo k výraznému poklesu poptávky a následně i reálnému poklesu cen nemovitostí už asi v minulém roce v květnu. Pokles se však projevoval pouze u realizovaných obchodů, proto sledování jen nabídkových cen neodpovídalo skutečnosti. Kdo potřeboval prodat, musel cenu upravit, nebo nemovitost nabízí stále. V současnosti žádné výraznější změny nepozorujeme,“ komentuje Jiří Pácal z Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí. Podle něho je však trh narušován zásahy státu. Jde o nedořešení deregulace nájmů a privatizace obecních domů, které brání serióznímu posouzení a znesnadňuje prognózy.

Vývoj cen se ovšem liší v jednotlivých regionech České republiky. „Nárůst cen zaznamenaly zejména regiony severních a jižních Čech, pokles zasáhl výrazněji Ostravsko (po velmi prudkém růstu) a částečně i region Mladé Boleslavi nebo Jičína,“ informuje Milada Kadlecová z Institutu regionálních informací, který pro LN připravil podrobnou tabulku cen nemovitostí (strana II). Trh bydlení v Praze je specifický tím, že si drží nejvyšší úroveň cen bytů. Přesto i zde byl zaznamenán pokles cen, a to vůbec první od roku 2005. Ve srovnání s loňským třetím čtvrtletím klesly ceny bytů podle statistického úřadu o 1.7 %. Klesá výstavba nových domů U rodinných domků je situace stabilní, a to hlavně díky tomu, že trh s nimi je velice slabý. „Počty transakcí jsou vzhledem k množství rodinných domů velmi malé. Majitelé mění rodinné domy jen výjimečně, a ceny tak vzhledem k slabé nabídce ani výrazněji nemohou klesat,“ odůvodňuje Jiří Pácal.

Znatelně však klesá výstavba nových bytových domů. Důvodem je nízký počet zájemců, z nichž jen mladých lidí do 30 let ubylo až o 25 %. Dalšími důvody slábnoucí poptávky jsou nízké výnosy z nájmů bytů, které vedou k menší atraktivitě pro investice, zhoršení přístupu k hypotékám, a nárůst počtu bytů v soukromém vlastnictví vlivem privatizací.

„Vzhledem k tomu, že se tyto faktory v nejbližší době ale příliš nezmění, bude vyvinut tlak na ceny. Proti tomu však nejspíše dojde k oslabení nabídky - odložení prodejů, což může vektory vyrovnat a ceny se příliš měnit nebudou,“ předpovídá dále Pácal z Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí.

Pokračování na straně II

Dokončení ze strany I

Podle informací členských kanceláří Asociace realitních kanceláří ČR se prodeje na celém území republiky sice zpomalily, ale v zásadě se prodávají všechny typy nemovitostí, ať už se jedná o byty, nebo třeba zemědělské usedlosti. „Problém je jen s prodeji pozemků, které byly spekulativně nakoupeny a dále zhodnoceny pro nabídku developerů, respektive individuálním stavebníkům. Ti dnes totiž s nákupy drahých pozemků otálejí,“ poznamenává Jan Borůvka.

Na trhu nemovitostí došlo také k překvapivému nárůstu poptávky po pronájmech, což je důsledek strachu ze zadlužování a rostoucího počtu odmítnutých žádostí o úvěr. „Za poslední čtyři měsíce stoupla poptávka v průměru za celou republiku o 5 %,“ uvádí Aleš Budín z AAABYTY. CZ. I v pronájmech najdeme extrémy - třeba na Ostravsku a Ústecku vzrostl počet poptávajících proti předchozím měsícům o polovinu. Zůstaňme nohama na zemi Přestože v USA i Británii čelí v posledních měsících doslova pádu cen a pokles stále pokračuje, naši republiku zřejmě podobný scénář nečeká. Odborníci se shodují v tom, že developeři pravděpodobně raději než ke snížení cen sáhnou k zastavení výstavby.

„Může se nám zdát, že po letech, kdy nebyl výjimkou dvouciferný růst, je to obrat o 180 stupňů. Stůjme ale nohama na zemi. Měli bychom hovořit spíše o stagnaci nebo velmi malém poklesu. Vývoj cen realit je u nás velmi dobře korelován s hospodářským cyklem. Lze tedy čekat, že konec tohoto roku přinese zastavení poklesu cen tuzemských nemovitostí, protože také pro konec roku předpokládáme obnovení hospodářského růstu,“ informuje analytička Markéta Šichtařová, ředitelka společnosti Next Finance, s. r. o.

***

o 10 se snížily ceny nových bytů

Ceny nemovitostí mají klesat i v nejbližší době, podle některých výzkumů budou muset zlevnit až o polovinu.

Autor: