Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Ceny o pětinu nižší než v Česku

Česko

Jezdíte v létě po festivalech? Ani na dovolené u moře o ně nemusíte přijít. Tunisko v letních měsících nabízí třeba jazzový a symfonický.

Na golfisty tu pak čeká nové golfové hřiště v náruči Sahary.

Podle posledních informací se cena za dovolenou v Tunisku oproti loňsku propadla až o 16 procent. Kdo tak ještě váhal, kam se letos vydat, ten ať zkusí Tunisko. Stát severní Afriky nabízí pro každého něco: na své si přijde jak sportovec, tak milovník památek a kultury. Kromě toho není v Tunisku pro Čechy draho, což se v evropských letoviscích nestává.

„Ceny se stále drží a jsou asi o 20 procent nižší než u nás doma. Krize se však bohužel značně projevila na návštěvnosti. Už loni klesly přílety asi o 25 procent a letos odhaduji propad o dalších deset,“ konstatuje tuniská delegátka Vlasta Cupová z CK Exim Tours.

Vídeňský orchestr v koloseu Ještě do loňska si čeští turisté v Tunisku nemuseli při příletu posunovat čas na hodinkách, ovšem letos je to jinak. „Zrušil se tu nově letní čas, takže je zde časový posun oproti Česku minus jedna hodina,“ upozorňuje na novinku Kateřina Doušková z CK Čedok.

V turistických průvodcích se o Tunisku mluví hlavně jako o zemi, která nabízí zážitek ze svezení na velbloudu v poušti nebo láká na návštěvu starověkého Kartága. Méně známé a opomíjené je ale velké množství festivalů, které zde probíhají po celou sezonu.

Mezi jeden z nejznámějších patří mezinárodní festival symfonické hudby v El Jemu, jehož 24. ročník začne letos 4. července. „Slavnostní zahájení proběhne pod taktovkou vídeňského baletního operního orchestru, který doprovází tuniskou sólistku Yasmine Azaiez. Během celého měsíce se pak zájemci setkají například s maďarskými, marockými, tuniskými, francouzskými či italskými orchestry,“ přibližuje delegátka Doušková. Nejde však o jen tak ledajaký festival pod širým nebem. Koncerty se totiž pořádají ve večerních hodinách v prostorách osvětleného římského kolosea, což zaručuje nezapomenutelnou atmosféru. Festival potrvá do 8. srpna, cena vstupenek začíná na 20 DT (kolem 280 korun) a je možné si je rezervovat i prostřednictvím českých cestovních kanceláří.

Také milovníci jazzu v Tunisku nepřijdou zkrátka. Musejí se však přesunout na severozápad do města Tabarka. Zde se téměř celý červenec koná mezinárodní jazzový festival. Ten letošní začne 10. července a představí mnoho hudebníků nejen tuniských, ale také z USA, Francie, Nizozemska, Brazílie či Libanonu.

Za golfem i turistikou Kdo si nedokáže ani dovolenou u moře představit bez golfové hole, pro toho letos připravilo Tunisko novinku. Na ploše 25 hektarů bylo otevřeno osmnáctijamkové golfové hřiště. Je umístěno na okraji Sahary, kde se snoubí pouštní duny se zelenou barvou oázy u města Tozeur. Více informací najdete na www.tozeuroasisgolf.com. Greeny však najdete v Tunisku i jinde, celkem je tu osm golfových hřišť.

Kdo touží po netradiční dovolené, ať vyzkouší třeba ekoturistiku. Asi 80 km od hlavního města Tunisu se nachází přírodní rezervace Zaghouan, která nabízí pobyt na farmě se stájemi či stodolou. Zájemci si mohou vyzkoušet na vlastní kůži tradice tuniského venkova a objevit jeho kulinářského umění v původním venkovském prostředí. Nebo si lze individuálně dopřát jízdy na koních, kolech nebo pěší túry na trase dlouhé 15 kilometrů.

***

TUNISKO

Co byste měli vědět Pro cestu do země je nutný cestovní pas, který bude platný ještě po návratu z pobytu v Tunisku. Při vstupu do celního a pasového pásma je nutno předložit kromě pasu ještě vyplněnou registrační kartu (turista ji obvykle obdrží ještě na palubě letadla). Pasový úředník vrátí spodní část, kterou je nutno odevzdat při odjezdu. Pro organizovanou turistiku neplatí vízová povinnost, pro individuální cestovatele však ano – víza vydává Velvyslanectví Tuniska v Praze. Očkování není povinné, doporučuje se však nechat se očkovat proti hepatitidě A a B. Letos byl v Tunisku zrušen letní čas, takže je zde v létě o jednu hodinu méně než v ČR. Oficiálním jazykem je arabština, nicméně velká část obyvatelstva hovoří i francouzsky a v hlavních turistických centrech není problém domluvit se anglicky. Měna Platí se zde tuniským dinárem (DT), který se dělí na 1000 milimů. Aktuální kurz: 1 DT = cca 14,11 Kč Dovoz i vývoz tuniských dinárů je zakázán. Zbude-li určitá částka místní měny, je možno ji směnit zpět na valuty (je ale nutné uchovat si stvrzenku ze směnárny). Případná zpětná výměna nesmí převýšit 30 % původně vyměněné částky a nesmí být vyšší než 100 TND. Doporučuje se proto vyměňovat peníze postupně podle aktuální potřeby. Optimální je měnit dolary nebo eura. Kursy se mění každý den a jsou vyhlašovány státem, proto jsou všude stejné. Poplatek se nevybírá, ale je třeba předložit pas. V hotelích a restauracích vyšší kategorie, v obchodech pro turisty a půjčovnách automobilů jsou přijímány kreditní karty (VISA, MasterCard, American Express). Orientační ceny v obchodě: káva = od 1 DT pivo 0,3 l = od 2 DT láhev vína = 10–15 DT nealko, minerálka = 1 DT hlavní jídlo = od 10 DT oběd v restauraci = od 25 DT Důležité kontakty Policie a záchranná služba: 197 Hasiči: 198 Ambulance: 190 Tísňové volání v hl. městě: 261 200 Tísňové volání mimo hl. město: 282 211 Velvyslanectví České republiky v Tunisku 98 Rue de Palestine, B. P. 53, 1002, Tunis – Belvédere tel: 00216-71781916, 71780456 fax: 00216-71793228, e-mail: tunis@embassy.mzv.cz Aktuální informace o Tunisku pro turisty: Tuniský národní úřad pro cestovní ruch Sokolská 39, 120 00 Praha 2 Tel : 24 94 1824/2424/2425 E-mail : onttpraha@mbox.vol.cz

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!