Ceny realit v hlavním městě od počátku devadesátých let neustále stoupají. Dynamicky se ceny nemovitostí podle Pavly Hávové, tiskové mluvčí Hypoteční banky, zvyšovaly v posledních třech letech.
„Nejprve se to projevilo v Praze a Brně, potom se nárůst začal přesouvat i do dalších lokalit - zejména do krajských měst nebo oblastí přilehlých k Praze,“ tvrdí.
Nejvýraznější tempo růstu cen zaznamenávají odborníci v Ostravě. „Ta byla v minulosti výrazně podinvestovaná, byla na pokraji zájmu investorů a developerů,“ popisuje Milada Kadlecová z Institutu regionálních informací (IRI). V posledních dvou letech, a zejména loni, se podle ní situace obrací. „Ve městě se objevují zajímavé projekty luxusních kanceláří, rezidenční projekty, začínají se připravovat logistická centra. Ostrava a její širší region zažívá velký ekonomický boom a přísun investic do průmyslových zón,“ vysvětluje Kadlecová.
Atraktivitu města rozšíří i dobudování dálnice D 47 v letošním roce. „K vysokým nárůstům cen standardních bytů došlo též v řadě dalších lokalit, třeba v Mladé Boleslavi, Benešově, Brně, Praze, Liberci a v Hradci Králové,“ vypočítává Kadlecová.
Pozemky zdražují rychleji než domy Podle Pavly Hávové rostly loni ceny všech nemovitostí. „Pokud se podíváme na Prahu, ceny v druhé polovině loňského roku rostly jak u starších bytů, tak u nových, ale také u pozemků. Nabídka na trhu starších bytů v Praze byla v roce 2007 úměrná poptávce. Pokračoval růst cen starších bytů, ceny nových bytů rostly obzvláště v druhé polovině roku, kdy vrcholila nejistota ohledně výše daně z přidané hodnoty v letošním roce. Také ceny rodinných domů v Praze v minulém roce v průměru mírně rostly,“ popisuje situaci na realitním trhu Hávová.
Podle ní je v současné době největší zájem o rodinné domy kolem velkých měst, převážně v okolí české a moravské metropole. „Roste i poptávka po pozemcích, opět především v okolí Prahy a Brna,“ konstatuje mluvčí.
Když porovnáme vývoj cen rodinných domů a změny v cenách stavebních pozemků, dochází v posledních pěti letech podle Václava Dolanského z Ústavu řízení a ekonomiky podniku na Strojní fakultě ČVUT v Praze, který mapuje aktuální ceny rodinných domů a pozemků na území České republiky, k daleko dynamičtějšímu vývoji cen u stavebních pozemků.
Na zvyšování cen (ať už rodinných domů, nebo pozemků) má podle citovaného odborníka největší vliv poměr poptávky a nabídky daných nemovitostí. „Samotnou poptávku ovlivňuje především počet pracovních příležitostí v dané oblasti, stupeň zaměstnanosti a výše průměrných mezd,“ říká Václav Dolanský.
Pokračování na straně II
Dokončení ze strany I
„Vliv uvedených faktorů na růst poptávky působí nejvíce v Praze, Brně, Středočeském kraji a částečně i v kraji Zlínském,“ vyjmenovává Dolanský. K nejmenšímu růstu cen či k jejich stagnaci došlo například v okresech Ústí nad Orlicí, Opava, Bruntál.
Pokud jde o tržní nájemné, tempo jeho růstu nebylo tak výrazné jako u cen bytů. „Například v Praze, Hradci Králové, Zlíně a Pardubicích došlo ke stagnaci nájemného, v dalších městech, jako například Karlovy Vary, Brno, Jihlava, Liberec či Olomouc, lze pozorovat i malé snížení. Nejvýraznější růst nájemného byl zjištěn v Ostravě a okolních městech.“
„Tržní nájemné u bytů v Praze, ať už nových nebo starých, v loňském roce stagnovalo,“ potvrzuje trend v hlavním městě Hávová.
Podle Kadlecové se nepotvrdily obavy některých odborníků z možnosti vzniku cenové bubliny ani hrozby z možného prudkého poklesu cen nemovitostí v důsledku neschopnosti značné části dlužníků splácet úvěry.
„Do lednového vývoje cen roku 2008, který je v IRI předběžně vyhodnocen, se takové obavy nepromítají. Osobně se ale domnívám, že růst cen bude v nejbližších letech zpomalovat. V okamžiku, kdy mnozí vlastníci zjistí, že ceny nerostou a výnosy nepokrývají ani náklady na hypotéky, může dojít i k propadu cen. Dlouhodobé předpovědi jsou však velmi problematické, nedomnívám se, že vývoj v ČR bude v příštím roce sledovat vývoj na celosvětovém trhu nemovitostí,“ uzavírá Kadlecová.