Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Praze zdraží vodné i stočné kvůli dražší vodě z Želivky a Káraného

Česko

  15:41
V příštím roce vzrostou v Praze ceny za spotřebu vody i stočné. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. Voda by měla zdražit meziročně o šest procent na 107,72 korun za metr krychlový. Ještě vyšší nárůst bude u stočného. S šestiprocentním zvýšením ceny počítá podle mluvčího Tomáše Mrázka rovněž firma Pražské vodovody a kanalizace (PVK), která definitivní sazbu nyní vypočítává.

Úpravna vody Želivka - vodárenská nádrž foto: Úpravna vody Želivka

Pro obyvatele metropole to znamená, že měsíčně jim voda zdraží asi o 21 korun na osobu, což představuje 252 korun za osobu za rok.

Větší nárůst ceny se podle dokumentu promítne do stočného, které vzroste o 10,7 procenta na 51,84 koruny za metr krychlový. V případě vodného bude cena vyšší o dvě procenta a lidé zaplatí za metr krychlový 55,88 koruny.

Přesná částka, o kterou vodné a stočné podraží, se ale může ještě změnit.

„V tuto chvíli se dodělávají kalkulace, předpokládáme, že zvýšení ceny bude okolo šesti procent. Definitivní číslo bychom měli mít v příštím týdnu,“ řekl mluvčí PVK Mrázek.

Podle materiálu schváleného radními je zdražení způsobeno mimo jiné zdražením dodávané vody z Želivky a Káraného, růstem provozních nákladů Pražské vodohospodářské společnosti (PVS) o nově vybudovanou infrastrukturu nebo růst nákladů na opravy.

Distribuci vody má v Praze na starosti PVK, která má do roku 2028 pronajatu vodovodní síť od městské firmy PVS. Většinovým vlastníkem PVK je francouzská firma Veolia a menšinovým potom hlavní město Praha. Po roce 2028, kdy skončí nájemní smlouva mezi PVK a PVS, hlavní město odkoupí zbylý podíl v PVK a stane se jediným vlastníkem.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat