Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Česko

Hlavní problém Cermatu? Extra smlouvy zaměstnanců na práci, kterou už dělali

Stránky společnosti Cermat foto: CematTechnet.cz

Jedním z důvodů odvolání ředitelky Cermatu Michaely Kleňhové byla zjištění inspekce ministerstva financí. Podle závěrečné zprávy kontrolorů organizace například pochybila, když se svými kmenovými zaměstnanci uzavírala ještě mnoho dalších dohod o práci. Dokumenty má iDNES.cz k dispozici od pondělí.
  16:35

Podle informací iDNES.cz byla kontrola z ministerstva financí v Cermatu plánovaná. Závěry auditorů ale pro ředitelku organizace nevyzněly dobře, a tak ministr školství Petr Gazdík rozhodl o odvolání Michaely Kleňhové.

„Cermat nenaplňuje očekávání ministerstva školství, je pomalý, liknavý v plnění zadaných úkolů. S takto řízenou organizací nelze vybudovat školství pro 21. století,“ uvedl na tiskové konferenci šéf rezortu. Vadila mu mimo jiné „oblast veřejných výběrových řízení, kdy Cermat několikrát proaktivně prosazoval jednací řízení bez uveřejnění. Já prosazuji otevřená výběrová řízení, transparentnost a hlavně hospodárnost,“ zdůraznil.

Podezření z přestupku

Na mysli měl závěry kontroly z ministerstva financí. Protokol má redakce iDNES.cz k dispozici. Inspektoři odhalili problémy, které nyní odvolaná ředitelka Kleňhová nedokázala uspokojivě vysvětlit.

„Týkají se například uzavírání dohod se stávajícími zaměstnanci. Zjištění zakládá podezření na spáchání přestupku, na základě kterého může dojít k zahájení následného řízení ze strany Státního úřadu inspekce práce,“ řekl Gazdík.

Ukázkovým příkladem byl ve sledovaném roce 2020 zaměstnanec Cermatu, v protokolu o kontrole označený jako číslo 0027. Na hlavní pracovní poměr byl zaměstnán ve 13. platové třídě, kromě toho ale celý rok vykazoval 32 hodin měsíčně za obdobnou činnost, čímž si přišel na 94 363 korun za rok.

Mimo již zmíněné měl ještě uzavřených třínáct dohod o provedení práce či pracovní činnosti. Celkem si v rámci těchto „vedlejšáků“ ročně přišel na dalších 171 500 korun, náplň byla podle zjištění inspektorů velmi podobná jeho pracovnímu zaměření na plný úvazek.

Podle vyjádření Cermatu šlo o dohody nad rámec pracovní náplně, na „specifické činnosti mimo standardní procesy“. Zároveň se tyto dohody podle úřadu používaly na pokrytí nárazové práce.

To ale kontroloři vyvrátili, peníze podle nich Cermat vyplácel pravidelně a celoročně. Z celkem 89 zaměstnanců mělo tyto smlouvy uzavřeno 64 z nich. Z toho 36 lidí si takto nad rámec platu rozdělilo 5,1 milionu korun. „Zjištění zakládá podezření na spáchání přestupku,“ konstatují kontroloři v závěru.

Inspektoři z ministerstva financí také upozornili na zakázku na právní služby s kanceláří Rowan Legal za dva miliony, kterou Cermat zadal napřímo s odkazem na výjimku v zákoně. Podle kontroly mělo dojít k otevřené soutěži.

Na kontrolu ministerstva financí podle Gazdíka naváže kontrola ministerstva školství, která se zaměří na hospodaření s majetkem a penězi ze státního rozpočtu. Podle výroční zprávy Cermatu z roku 2020 byly náklady na provoz organizace zhruba 250 milionů korun.

Tři nezávislé audity během dvou let

Audit skupiny čtyř kontrolorů z ministerstva financí, které v té době ještě řídila bývalá šéfka státní kasy Alena Schillerová, nebyl podle zjištění iDNES.cz jedinou kontrolou v Cermatu za poslední dobu.

Jak redakce popsala v pondělí, poslal šéf resortu Gazdík do Cermatu nezávislého auditora. Důvodem byla nespokojenost ministra a jeho náměstků s dobíhající smlouvou na dodání čtyř tiskáren, jejich servis a také údržbu dvou kompletačních linek od Konicy Minolty. Hodnota čtyřletého kontraktu byla 132 milionů korun. Cermat podle zjištění iDNES.cz usiloval o prodloužení smlouvy se stávajícím dodavatelem v jednacím řízení bez uveřejnění.

Ministerstvo mělo dále problém i s další zakázkou uzavřenou v roce 2018. Jde o čtyřletou smlouvu se společností PRAGODATA na obnovu a zajištění provozu ICT za 236 milionů korun včetně DPH. „Jde o správu a přenos dat ze všech škol do systému,“ řekl iDNES.cz Milan Štábl, Gazdíkův náměstek pro IT a veřejné zakázky, který od středy dočasně povede Cermat jako krizový manažer.

Štábl vyčítá předchozímu vedení, že i v tomto případě se snažili zakázku soutěžit v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy celkovou částku za čtyři roky chtěli vydělit dvěma, navrch přičíst pět milionů a s touto cenou hledat dodavatele. „Chci zjistit obvyklou cenu. Už na začátku nebyla ověřena otevřenou zakázkou. Pokud by tomu tak bylo, akceptoval bych posunutí smlouvy dál v čase,“ vysvětloval.

S tím ale nesouhlasí odvolaná ředitelka Centra Kleňhová. „Informace se nezakládají na pravdě. Obsahem předchozí zakázky byla i dodávka datových digitalizačních terminálů na 1200 škol. To nyní nebude. Jedná se hlavně o obnovu hardwaru, protože po čtyřech letech dochází záruky na servery a technika zastarává. Hlavně se jedná o technologické zajištění veškerých procesů spojených s maturitou a přijímačkami,“ popřela spekulace ještě před svým odvoláním pro iDNES.cz.