Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Cermat zmírnil výsledky maturit, jeho šéf rezignaci odmítá

Maturita. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maturita. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Stovky maturantů, kteří si vybrali těžší maturitu z matematiky, si oddychly. Po zmírnění hodnocení jich na jedničku odmaturovalo 11 procent, na dvojku čtvrtina a na trojku 41 procent. Propadla tři procenta.

"Povinnou zkoušku z matematiky konanou testem vyšší úrovně obtížnosti tak úspěšně složilo  97,2% z celkového počtu 1 716 žáků, kteří zkoušku ve vyšší obtížnosti konali. Proti roku 2011 jde o mírný nárůst neúspěšnosti o 2,2 procentního bodu. Ten je způsoben tím, že letos povinnou zkoušku z matematiky vyšší obtížnosti konalo o třetinu žáků více než loni," uvedl Cermat.

Výsledky testu:

  • čistá neúspěšnost žáků v testu -          2,8 procenta
  • podíl žáků s výslednou známkou 4  -  19,6 procenta
  • podíl žáků s výslednou známkou 3 -   41,1 procenta
  • podíl žáků s výslednou známkou 2  -  25,1 procenta
  • podíl žáků s výslednou známkou 1  -  11,4 procenta


Souhrnná neúspěšnost v povinné i nepovinné zkoušce podle Cermatu meziročně klesla z 9,2 na 3,3 procenta. "Zde se naopak projevil vliv toho, že celkový počet maturantů z 'vyšší' matematiky (bez rozlišení na povinnou a nepovinnou zkoušku) meziročně klesl o dvě třetiny," vysvětluje Cermat.  

Díky zmírnění výsledků přibylo jedničkářů z 5,9 na 11,4 procenta. Počet žáků, kteří dosáhli plného počtu bodů, zůstal stejný, čtyři v povinné a 1 v nepovinné zkoušce.

Problematický test dnes šéf Cermatu Pavel Zelený vysvětloval ministrovi školství Petru Fialovi. Už v neděli se ministr za pochybení při maturitách omluvil. Test vyvolal vlnu kritiky studentů i ředitelů škol.

Chybně sestavený test Zelený v pondělí vysvětloval dvě hodiny na ministerstvu školství. Na dotaz , zda se kvůli pochybením chystají personální změny, tiskový odbor uvedl, že zatím se o ničem nejedná. Sám šéf Cermatu ministrovi svou rezignaci nenabídl. "Pochybení zde samozřejmě je, ale myslím si, že to není důvod k rezignaci," řekl dnes Zelený v rozhovoru pro rádio Impuls.

K TÉMATU:


Cermat se také připojil k omluvě ministra Petra Fialy. "Jsme si vědomi, že časová náročnost zkoušky způsobila žákům zkouškový stres a žákům i učitelům v konečném důsledku zvýšenou obavu o výsledek zkoušky," přiznal. U čtyř až pěti úloh prý zjistili, že byly příliš časově náročné. Děti měly na vyřešení 23 příkladů dvě hodiny, ke zdárnému dokončení ale části z nich chybělo až 20 minut.

Problémy to neřeší, tvrdí ředitelé gymnázií

"Nějaké ty děti, co měly propadnout, tak ty asi budou radši, že nepropadly, ale ten průšvih s tím testem to už moc nenapraví," myslí si ale ředitel prestižního soukromého gymnázia PORG Václav Klaus, který patřil ke kritikům příliš těžkého testu z matematiky.

"Já nevím, jestli není lepší řešení tu státní maturitu zrušit z té vyšší úrovně, všem poslat omluvný dopis a klíčenku Cermat," dodal. Také podle ředitele pražského Gymnázia Jana Nerudy Juraje Lišky neřeší zmírnění hodnocení problémy, na které ředitelé upozorňovali. Není prý jasné, jakou metodou Cermat výsledky přepočítal. Zároveň prý letošní pochybení odradí studenty od těžší verze maturit v příštím roce. Letošní ročník maturit vyjde zhruba na 207 milionů korun.

Maturitu z matematiky si vybralo 44 procent ze 103 000 maturantů, zbytek dal přednost cizímu jazyku. Z těch, kteří maturovali z matematiky, si vyšší úroveň zvolilo 4,15 procenta studentů, hlavně gymnazistů. Výpis s výsledky testů dostanou maturanti v úterý, ve středu začne ústní část zkoušek. Maturitní vysvědčení by měly děti dostat do poloviny června.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...