Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Černé odběry mají být trestným činem

Česko

PRAHA Do boje mezi distributory energií a nelegálními odběrateli, který se rozhořel kvůli kontroverzním praktikám kontrolorů ČEZ, se rozhodlo vstoupit i ministerstvo průmyslu a obchodu. To chce na jedné straně určit kontrolorům jasné meze jejich pravomocí a na druhé straně chce zpřísnit postih za zásah do elektroměrů.

„Je nutno vytvořit zákonnou formu, která by definovala a standardizovala postup při řešení černých odběrů,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský. Ministerstvo by nový zákon mělo připravit do června. Tento zákon má zahrnovat jasná pravidla, která budou muset dodržovat jak distributoři, tak odběratelé.

„Měl by zajistit rovnoprávný stav mezi dodavateli a odběrateli,“ řekl Josef Fiřt, předseda Energetického regulačního úřadu. Na jedné straně by měl dostatečně chránit zákazníka do doby, než se prokáže, že skutečně energie odebírá neoprávněně. Na druhé straně však musí nechat dost prostoru distributorům ke snižování ztrát, způsobených černými odběry. Zákon bude mimo jiné obsahovat i přísnější definici nelegálního odběru.

„Současný zákon a legislativa tuto problematiku částečně řeší, ale praxe ukázala, že některé postupy jsou aplikovány různě, a je proto potřeba je sjednotit,“ řekl Fiřt. Dalším zásahem do fungování energetického trhu by mělo být zpřísnění postihu za neoprávněný zásah do elektroměru ze strany zákazníka. „Takzvané stáčení elektroměrů by nově mělo být trestným činem,“ řekl Tošovský.

Podle ministra je totiž manipulace s elektroměrem tak, aby ukazoval nižší hodnotu, závažným zásahem do měřicí soustavy a zároveň i krádeží. Proto navrhuje podobnou právní úpravu, která platí v sousedním Německu, kde trestným činem je přetáčení tachometru. Zpřesnit by se měla také metodika výpočtu škod způsobených černým odběrem. Ministerstvo průmyslu a obchodu chce také zjednodušit přístup zákazníků k úřadům, když si budou chtít stěžovat proti postupu distribučních společností.

Problematiku kontrolorů neoprávněných odběrů se snaží nově řešit i elektrárenský gigant ČEZ. Ten již předložil návrh na vytvoření společné firmy či platformy, která by sloučila všechny domácí distributory elektřiny a plynu. Ti se předběžně žádným jednáním na toto téma nevyhýbají.

Podle Tošovského je vznik takového orgánu soukromou věcí distributorů a z hlediska státu a státní kontroly v tom nevidí žádnou výhodu ani nevýhodu. Podle Fiřta by jednotný podnik mohl být pro zákazníky výhodnější, protože distributoři na něm ušetří a úspory mohou promítnout do ceny.

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...