Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Česko

Černochová znovu proti OSN. Írán povede fórum pro lidská práva, vadí jí

Ministryně obrany Jana Černochová foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Ministryně obrany Jana Černochová opětovně sdílela svůj negativní postoj k politice OSN. Příspěvkem reagovala na to, že se Írán, který se od začátku konfliktu na Blízkém východě staví na stranu teroristického hnutí Hamás, stane předsednickou zemí čtvrtečního fóra Rady OSN pro lidská práva. Černochová se proti OSN obrací již delší dobu a v nedávném postu vyzvala i k vystoupení České republiky z Organizace spojených národů.
  12:41aktualizováno  13:10

„Ano, vidíte a čtete dobře. Nezdá se Vám to. Tak toto je politika OSN. Írán se ve čtvrtek stane předsednickou zemí Rady OSN pro lidská práva,“ začala ministryně Černochová na úvod svého příspěvku sdíleného na síti X.

„Íránský režim sponzoroval vraždění Izraelců teroristy z Hamás, je odpovědný za nárůst poprav v jejich zemi, za utlačování žen a dívek i nedávnou smrt 16leté Armity, která zemřela poté, co byla v metru napadena íránskou mravnostní policií za to, že nenosila povinný hidžáb…. Tak tento režim nám bude v Radě OSN od čtvrtka kázat o lidských právech,“ napsala v úterý Černochová se slovy, že „na Chartě OSN se musí rozpouštět inkoust“.

Ve skutečnosti je předsednickou zemí Rady OSN pro lidská práva Česko a předsedá jí Václav Bálek. Na nesoulad vyjádření ministryně se skutečností upozornilo i české ministerstvo zahraničí.

Redakce iDNES.cz Černochovou kontaktovala ohledně upřesnění jejího vyjádření. Ministryně uvedla, že jí v příspěvku vypadlo slovo fórum. „Na mém příspěvku, že Írán není vhodnou zemí, která má předsedat rokování o lidských právech v OSN, se nic nemění,“ dodala.

Íránci mají vést pouze čtvrteční Sociální fórum. Právě proti tomu se mezi řadou mezinárodních lidskoprávních organizací zvedla vlna odporu.

Nejedná se ovšem o první vyjádření Černochové, které by bylo mířené proti OSN. V sobotu dala svůj kontroverzní postoj najevo opět příspěvkem na síti X, kde vyzvala k vystoupení Česka z Organizace spojených národů.

Někteří čeští politici včetně ministra Víta Rakušana, Zbyňka Stanjury i opozičního poslance z SPD Radima Fialy považovali prohlášení ministryně Jany Černochové o vystoupení z OSN za projev frustrace a emocí. Rozhořčení ze situace naopak chápal jak premiér Petr Fiala, tak i předseda ANO Andrej Babiš.

Prezident Petr Pavel na konto Černochové následně prohlásil, že reformy OSN jsou potřeba a dlouhodobě je podporuje. To lze dělat podle jeho slov ovšem „pouze zevnitř“.

Ministryni obrany rozčílilo, že Valné shromáždění v pátek přijalo rezoluci vyzývající mimo jiné k humanitárnímu příměří ve válce mezi radikálním palestinským hnutím Hamás a Izraelem. Česká republika podle ní v organizaci, která „fandí teroristům“, nemá co dělat.

V pátek vydaná rezoluce byla první společnou reakcí OSN na aktuální konflikt v Izraeli. Kanada navrhovala, aby text obsahoval jednoznačné odsouzení „teroristických útoků“ Hamásu a žádal okamžité propuštění rukojmích. Její návrh ale neuspěl.

Text navržený Jordánskem a dalšími arabskými zeměmi získal podporu 120 zemí, 45 se zdrželo hlasování. Izrael, Spojené státy a dalších 12 zemí včetně Česka, Rakouska, Maďarska a Chorvatska hlasovalo proti.

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...