Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Černová aneb na co vše mají poslanci čas

Česko

Díky zpravodajství České televize jste to mohli v pátek kolem půl osmé vidět všichni. „Je třeba říkat pravdu, nic jiného jsem nedělal,“ hlesl vyděšený poslanec Strany maďarské koalice László Köteles do mikrofonu. Vypadalo to totiž, že ho vyvedou z parlamentu v poutech, jestli ho neukamenují. Z úst místopředsedkyně parlamentu a místopředsedkyně vládní Slovenské národní strany Anny Belousové se linuly nadávky, které agentura TASR velkoryse označila za „emotivní vystoupení“. Předseda téže strany Ján Slota ze sebe rozčilením nemohl vypravit souvislou větu a nakonec nazval vystoupení svého parlamentního kolegy „obyčejným gaunerstvím“. Přidal se i předseda opozičního Křesťanskodemokratického hnutí Pavol Hrušovský, který se cítil Kötelesovým vystoupením uražen a dodal, že ho překvapilo, že se k něčemu takovému snížil.

A co že se to v tom slovenském parlamentu v pátek vlastně dělo? Na úvod poslanci, vládní i opoziční, udělali z Andreje Hlinky „téměř“ otce národa. O tomto politováníhodném aktu už jsem toho, myslím, napsal dost. Mohli bychom se tím jako Češi cítit uraženi, a pokud to nedáváme najevo, tak jen z velkorysosti.

S Hlinkou byla spojena i druhá část páteční „historické“ schůze slovenského parlamentu. Ta se týkala stého výročí nepokojů v Černové, vesnici nedaleko Ružomberku. Šlo o smutný případ střelby uherských četníků do davu rozvášněných katolických věřících. Ti si chtěli prosadit vysvěcení kostela právě knězem Andrejem Hlinkou, který byl pro své silné slovenské národní uvědomění trnem v oku uherské vlády. I slovenské prameny ale připouštějí, že protestující Slováci házeli na četníky kameny. Po střelbě zůstalo v Černové patnáct obětí. Uherské úřady, aby tomu všemu daly korunu, ještě desítky účastníků nepokojů zavřely. Takové věci se ovšem před sto lety děly. Všude po Evropě, nejdemokratičtější státy té doby nevyjímaje.

Z události, zřejmě z nedostatku jiných příkladů uherského útlaku, se udělal exemplární příklad „velkomaďarského šovinismu“. Poslanec László Köteles si v pátek ve slovenském parlamentu nedovolil nic víc než připomenout, že to byla uherská, nikoli maďarská vláda. A že velká část četníků, kteří stříleli do Slováků, včetně velitele, který k tomu dal příkaz, byli Slováci.

Maďaři mají uherský šovinismus, kvůli němuž se Uhry v roce 1918 rozpadly, z velké části za sebou. Za Černovou se stydí do té míry, že deklaraci o ní maďarští poslanci slovenského parlamentu nakonec všemi svými hlasy podpořili. Klobouk dolů. Před Maďary na Slovensku.

O autorovi| Luboš Palata, Redaktor LN

Autor: