Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Černý si přivezl jeřáb na růžový tank

Česko

Po kontroverzní Entropě řeší její autor David Černý problémy i s dalším svým dílem. Rozporuplné reakce tentokrát vyvolalo torzo růžového tanku.

PRAHA Sochař David Černý nechal včera odstranit z náměstí Kinských na pražském Smíchově torzo růžového tanku, které tam umístil loni jako připomínku 40. výročí srpnové okupace Československa. Pro čtyřtunové umělecké dílo přijel jeřáb, který ho převezl do nedalekého kulturního centra Meet Factory, kde bude vystaveno.

Černý přitom nezakrýval, že dílo nechává odvézt jen velmi nerad. O odstranění torza tanku, které na náměstí Kinských přivezl bez povolení úřadů před deseti měsíci, rozhodla radnice Prahy 5. „Názory na to dílo se různí, někteří zastupitelé ho zcela odmítají. Podstatné ale je, že Černý o instalaci díla nikoho neinformoval,“ řekl místostarosta Petr Horák.

.„Je jasné, že Praha 5 to tam mít nechce. Asi ten roztomilý kousíček tanku přesunu na Měsíc se zastávkou na Rudém náměstí v Moskvě,“ pronesl v nadsázce David Černý.

Vojenští historikové jsou na straně Černého.„Je nesmírná škoda, že to tam nemohlo zůstat až do 17. listopadu, kdy si připomeneme dvacet let od pádu komunismu,“ podotkl Aleš Knížek, ředitel Vojenského historického ústavu, který torzo tanku vlastní. Černý radnici Prahy 5 v čele s kontroverzním starostou Milanem Jančíkem podezírá z toho, že podlehla politickým tlakům. „Jde o to, že se ruská strana naštvala a Praze 5 vyhubovala, ať to odstraní,“ prohlásil při odvozu tanku Černý.

Vedení radnice podobné souvislosti odmítá. „My jsme pravicová radnice, těžko bychom tedy mohli podléhat tlaku ruské ambasády,“ reagoval Horák.

Černý se nikdy netajil tím, že instalaci torza vyprovokoval loňský rusko-gruzínský konflikt. Černému tehdejší postoj Ruska připomínal účast Sovětského svazu při okupaci Československa v srpnu 1968. Růžový tank není první, který na náměstí Kinských stál. Od roku 1945 tam byl na podstavci umístěn ruský tank 23, který v roce 1991 právě Černý přetřel narůžovo. Nyní je muzejním exponátem Vojenského historického muzea v Lešanech na Benešovsku. Na náměstí ho nahradila fontána.

lidovky.Zpravodajský server Lidových novin cz

Černý odváží svůj tank

Video z odvozu

torza tanku

naleznete na

www.lidovky.cz/

Autor: