Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Certifikáty: investice se zárukou?

Česko

Chcete-li mít peníze ochráněné před kolísáním trhů a přitom mít šanci na slušný výnos, můžete zvolit jeden z mnoha pokročilých investičních produktů.

Kupovat dole a prodávat nahoře, tak zní jediný zaručený návod na úspěch investora na burze. Letos se však mnoho obchodníků na vlastní kůži přesvědčilo, že to, co se zdálo být výhodným okamžikem k nákupu, bylo naopak poslední vhodnou chvílí k prodeji. I proto mnoho klientů směruje své peníze do garantovaných fondů.

Pod tímto názvem se nejčastěji ukrývá kombinace dvou produktů. Bezriziková složka je nejčastěji tvořena státním dluhopisem, jehož výnos zaručuje stoprocentní návratnost vložených prostředků. Zbylá část portfolia, jejíž velikost odpovídá asi patnácti procentům z investovaných prostředků, je naopak vložena do spekulativní a velmi rizikové investice. K tomu je nejčastěji využita vhodná opce, jejíž charakter je dán přesným zaměřením fondu. Celkový výnos fondu se pak odvíjí od úspěšnosti počáteční opční sázky. Ačkoliv název dává tušit, že o své peníze nemůžete přijít, nemusí to být vždy pravda. Platí to jen za předpokladu, že nedojde k výjimečné události a bezriziková složka produktu bude v době své splatnosti fondu zcela vyplacena včetně výnosu. Před investicí do garantovaného fondu si proto pečlivě prostudujte, zda vám jeho investiční strategie bude vyhovovat. Zároveň si je také důležité si uvědomit, že garance výnosu platí, jen pokud je celá investice držena až do doby splatnosti.

Sám proti inflaci Bezpečně můžete investovat i v případě, že nechcete využít fondového investování. Několik českých obchodníků s cennými papíry totiž zprostředkovává individuální obchody s velkým množstvím investičních certifikátů. To dovoluje investorovi přesně určit, s jakými podkladovými aktivy bude spojen výnos investice. Vhodnou skladbou portfolia pak lze dosáhnout požadované kombinace výnosu a rizika. Pro toho, kdo chce zajistit své peníze před inflací, může být zajímavý nákup jednoho z garantovaných inflačních certifikátů. Několik jich v první polovině tohoto roku vydala společnost ABN Amro. Nejzajímavější je pětiletá varianta se splatností v dubnu 2013. S certifikáty se obchoduje například na burzách v Německu, současně jsou k dostání také u jejich emitenta.

Výnos inflačního certifikátu se skládá ze tří složek. První z nich je dána rozdílem mezi aktuální cenou certifikátu na burze, která je u pětileté varianty 91 eur, a garantovanou výplatou v době splatnosti 100 eur. Druhým příjmem majitele je každoročně vyplácený kupon, který odpovídá vývoji inflace v Evropské unii za uplynulý rok. Třetí část tvoří každoroční úrokový bonus 1,5 % z nominální hodnoty, tedy 1,5 eura. Výnos při držbě do doby splatnosti je tedy přibližně 3,7%ročně plus hodnota odpovídající výši inflace během pětiletého období.

Vše však není tak krásné, jak se na první pohled může zdát. S investicí je spojeno několik rizik. Přestože je certifikát nazýván garantovaný, výplata sto eur na konci období je, podobně jako u všech ostatních certifikátů, podmíněna schopností emitenta plnit v době splatnosti certifikátu své závazky. Druhou komplikací je pro českého investora fakt, že částky jsou vypláceny v eurech, a proto nese riziko posílení koruny vůči společné evropské měně. Třetí problém představuje způsob výpočtu inflace. Podkladovým aktivem pro certifikát je Eurostatem zveřejňovaný index evropské inflace HICP bez započtení tabákových výrobků. Proto je možné, že se takto získaný průměrný růst spotřebitelských cen bude od inflace v ČR podstatně lišit.

Autor: