Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
28. února 2016 17:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Červený kříž zrušil hradecký spolek za poškození dobrého jména. Hradec se chce odvolat

Český červený kříž. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český červený kříž. | foto: Český červený kříž

HRADEC KRÁLOVÉ Oblastní spolek Českého červeného kříže Hradec Králové se hodlá odvolat proti zrušení registrace, o níž v sobotu rozhodla Výkonná rada Českého červeného kříže. Hradecký spolek, který je od prosince v insolvenčním řízení, považuje postup ústředí za unáhlený a chybný. V neděli o tom informoval předseda hradeckého spolku Lukáš Pochylý.

Hradecký spolek má závazky v milionech korun, mimo jiné dluží několika desítkám seniorům vybrané zálohy za neuskutečněné zájezdy.

Hradecký spolek tvrdí, že k projednávání zrušení registrace nebyl přizván a vše se dozvěděl z médií. „Budeme čekat na doručení tohoto rozhodnutí poštou, abychom se s ním mohli seznámit. Jsme však připraveni ihned využít svého práva na odvolání proti zrušení oblastního spolku k nejvyššímu orgánu společnosti, ke shromáždění delegátů,“ uvedl Pochylý.

Výkonný výbor zrušil spolku registraci k 29. únoru. Vedení Červeného kříže podle prezidenta Marka Jukla spolku zrušilo registraci pro hrubé porušování stanov, vnitřních předpisů a poškození dobrého jména Červeného kříže (ČČK) na veřejnosti.

Ústřední orgány odmítaly situaci řešit, zní z Hradce

„Oblastní spolek ČČK Hradec Králové tak následně vstoupí do likvidace, nezanikne-li již v rámci probíhajícího insolvenčního řízení,“ uvedl v sobotu Jukl. Základní činnost Červeného kříže na Hradecku budou zabezpečovat sousední oblastní spolky.

Ústřední orgány ČČK podle Pochylého v minulých letech odmítaly jakoukoli možnost řešení složité situace hradeckého spolku, který ročně poskytne služby zhruba třiceti tisícům klientů.

„Po medializaci problému na konci roku 2015 se místo snahy o skutečné řešení snaží ústředí ČČK o rychlou likvidaci hradeckého spolku a zametení problémů, což by se nepříznivě dotklo především našich klientů. Po zániku oblastního spolku totiž nebude nikdo, kdo by uspokojil věřitele,“ uvedl hradecký spolek v tiskové zprávě. Do konečného rozhodnutí na shromáždění delegátů ČČK se bude spolek snažit uspokojit pohledávky a i bez podpory ústředí zlepšit svou ekonomickou situaci. ̈

Důsledek manažerských pochybení

Hradecký oblastní spolek k situaci již dříve uvedl, že má u různých subjektů pohledávky v hodnotě přes třináct milionů korun. Naopak jeho závazky podle spolku nedosahují ani poloviny této sumy. Současná situace je podle hradeckého spolku důsledkem manažerských pochybení jeho bývalého zaměstnance.

Insolvenční návrh na hradecký spolek podali jeho bývalí zaměstnanci kvůli dlužným mzdám. Následně se do insolvenčního řízení s pohledávkami přihlásilo přes třicet subjektů. Největším přihlášeným věřitelem je Hotel MAS z Písku s pohledávkou čtyři miliony korun.

Hradecké hejtmanství a hradecký magistrát spolku zastavily výplaty dotací na poskytované sociální služby. Minulý týden do insolvenčního řízení vstoupilo Krajské státní zastupitelství Hradec Králové.

ČTK
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...