Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Červi matou svítícími „bombami“

Česko

Evoluce dospěla k maskovacím a únikovým postupům dříve než vojáci

Díky dálkově řízeným robotům objevili biologové několik neznámých živočichů s pozoruhodnou schopností.

Dovedou vypouštět zářivé „bomby“, které na sebe mají upoutat pozornost predátorů. Vpřípadě napadení tepelně naváděnou raketou může letadlo amerického prezidenta - a samozřejmě mnoho jiných vojenských strojů - vypustit klamné cíle. Ty v infračervené části spektra září více než motory letadla, takže naváděcí systém střely oklame a raketa prezidentský boeing mine. Podobnou strategii využívá sedm dosud neznámých druhů bezobratlých živočichů, jejichž domovem jsou mořské hlubiny. Studii s touto informací dnes otiskl časopis Science.

Nově objevení tvorové patřící do kmene kroužkovců umějí uvolňovat drobné částečky. Tým objevitelů, vedený Karen Osbornovou ze Scrippsova oceánografického institutu, jim přezdívá „bomby“. Jakmile se tyto struktury oddělí od těla, začnou zářit. V temných mořských hlubinách jsou najednou bomby mnohem nápadnější než živočich, který je vypustil. Šance na únik prudce rostou.

Popsanou schopností disponují „mořští červi“ z dosud neznámého rodu čeledi Acrocirridae. Všichni obývají vody severovýchodního a západního Pacifiku. Svědčí jim velké hloubky - robotičtí výzkumníci na ně narazili v hloubkách 1863 až 3793 metrů. Jejich velikost se pohybuje mezi 18 a 93 milimetry. Čtyři varianty obývají mořské dno, zatímco zbývající tři dávají přednost volné vodě. Dva druhy „bombometčíků“ žijících na dně se vyskytují v poměrně velké hustotě. V jednom kubickém metru se našlo až šest jedinců.

Sedm pum v zásobníku Zelené světlo produkují velmi jednoduché struktury naplněné kapalinou. „Bombu“ tvoří dvě centrální komory, k nimž jsou připojeny drobné kapsle naplněné hemoglobinem rozpuštěným v míze. Obranné zařízení nesou tito živočichové vesměs v přední části těla.

Na jednom ze zveřejněných snímků „červa“ pojmenovaného Swima bombiviridis vědci napočítali hned sedm bomb. Bioluminiscence započne až po vypuštění bomby. Její nositel se tedy nemůže nechtěně prozradit. Zelená záře je jasně patrná po dobu zhruba dvou minut, což dává dost času na únik.

***

Rozsviť a zmiz

Do hloubky pár kilometrů pod hladinou moře pronikne jen minimum světla. Jakmile se něco rozzáří, zaručeně to vzbudí pozornost. Na tento efekt spoléhají dosud neznámí bezobratlí živočichové z čeledi Acrocirridae. Uvolňují zeleně světélkující kapsle (šipky). Tyto drobné objekty vědci označované jako „bomby“ mohou zářit až dvě minuty.

Swima bombiviridis při pohledu shora, (vědci napočítali sedm bomb)

Při pohledu na břišní část Swima bombiviridis jsou „světlice“ jasně patrné

Dvě uvolněné světlice již září, další tři jsou v zásobníku

Autor: