Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava

Češi boj o první místo nezvládli

Ani poslední turnaj Euro Hockey Tour nedokázali čeští hokejisté vyhrát, když včera podlehli Rusku

LIBEREC Hokejoví reprezentanti měli možnost po pěti a půl letech vyhrát turnaj série Euro Hockey Tour, svůj boj ale nezvládli. Po sobotní výhře v prodloužení nad Finy prohrál národní tým s Rusy.

Čeští reprezentanti sice do utkání vstoupili dobře, když gólmana Birjukova prostřelil obránce Petr Čáslava, ale Rusové třemi góly ve druhé třetině otočili vývoj zápasu. Svěřenci kouče Hadamczika tak v libereckém turnaji obsadili druhé místo, v sérii Euro Hockey Tour skončili třetí. Milan Hnilička byl vyhlášen nejlepším brankářem turnaje. Po čtvrteční výhře nad Švédskem 5:3 čekalo na české hokejisty v sobotu Finsko. Alois Hadamczik zapojil poprvé do hry všechny hráče ze zámoří, tedy i beka Tomáše Kaberleho, kterému Toronto povolilo start jen v jediném zápase. „Ze začátku to nebylo úplně ono, přece jen jsem dva týdny nehrál a jen trénoval. Pak už to šlo docela slušně,“ popisoval Kaberle.

Finové cestovali jedenáct hodin Finové hráli ve čtvrtek první zápas v Rusku, v pátek se letecky přesunuli do Prahy, ve večerních hodinách se měli objevit v Liberci. Jenže místo příletu do Prahy ve čtyři hodiny odpoledne dorazili Finové až patnáct minut po půlnoci! Za všechno mohlo špatné počasí a zmatek na moskevském letišti. Seveřané tak uléhali do postelí až v půl páté ráno.

Jenže zpočátku nebyla únava z dlouhého cestování na Finech vůbec vidět. Češi svého soupeře sice přestříleli, ale vedení se ujali Finové. Jak rychle využít první přesilovku, totiž předvedl ve dvanácté minutě Immonen.

Domácí hokejisté odpověděli až ve druhé třetině, když se v početní výhodě po Kaberlově pasu trefil Josef Straka. A protože další góly už nepřibyly, musely o vítězi rozhodnout až samostatné nájezdy. „Bylo to náročné, hodně se bruslilo a rozhodly až páté nájezdy. Hlavně že jsme vyhráli,“ oddechl si Kaberle.

Trenéři v neděli nemohli využít řady opor, z hráčů NHL hrál jen Ladislav Šmíd. V brance dal kouč Hadamczik přednost Marku Pincovi. „Rusko má velice silný tým, my jsme nastoupili v improvizované sestavě. Několik hráčů ze zámoří nemělo povolení hrát od klubu. Zařadili jsme tedy do sestavy už tři hráče z finálové série,“ vysvětlil asistent českého trenéra Josef Paleček. „Původně jsme s tím moc nepočítali, ale nakonec jsme je museli zařadit,“ dodal.

***

Další výsledky: Rusko - Švédsko 4:2, Finsko - Švédsko 3:2p.

Finsko 1

Branky a nahrávky: 34. Straka (T. Kaberle), rozhodující nájezd Vrbata - 12. Immonen (Hyvönen, Pesonen). Rozhodčí: Čerenkov (Rus.), Vinnerborg (Švéd.) -Gebauer, Lederer (oba ČR). Vyloučení: 7:10. Využití: 1:1. Diváci: 7169 (vyprodáno). Třetiny: 0:1, 1:0, 0:0 - 0:0. Sestava Česka: Hnilička - Kuba, T. Kaberle, Černošek, Šmíd, Sičák, Čáslava, Zíb - Vrbata, Hanzal, Kotalík - Irgl, Kohn (41. Kalus), Rolinek - Čermák, Straka, Veselý - Jánský, Netík, Kubiš.

Česko 2

Rusko 3

Branky a nahrávky: 13. Čáslava (Rolinek, Kohn), 47. Jánský (Kohn, Netík) -24. Tereščenko (Morozov), 27. Arťuchin (Kalinin), 30. Mozjakin (Sušinskij, Gorovikov). Rozhodčí: Partanen (Fin.), Vinnerborg (Švéd.) - Kalivoda, Bláha (oba ČR). Vyloučení: 7:8, navíc Straka (ČR) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 7188 (vyprodáno). Třetiny: 1:0, 0:3, 1:0. Sestav Česka: Pinc - Sičák, Čáslava, Benák, Černošek, Krstev, Zíb, Šmíd - Čermák, Straka, Veselý - Klepiš, Červenka, Kalus - Jánský, Netík, Kubiš - Micka, Kohn, Rolinek.