Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Češi budou hlídat vzduch NATO

Česko

Stíhačky Gripen mají chránit pobaltské země, které nemají příslušná letadla

PRAHA Češi se chystají příští rok hlídat vzdušný prostor pobaltských států. Nasazení čtyř gripenů a asi sedmdesáti vojáků do projektu „Air policing“ bude ve druhé polovině letošního roku schvalovat vláda. Vyplývá to z údajů ministerstva obrany o plánovaném nasazení do misí v příštích letech. Účast českých vzdušných sil je součástí dohod uvnitř NATO k zabezpečení vzdušného prostoru států, které dosud nemají vlastní letectvo.

„Jedná se o Estonsko, Litvu a Lotyšsko. Na základě tohoto společného rozhodnutí aliance odsouhlasila zabezpečení ochrany jejich vzdušného prostoru v mírovém období formou zvláštní operace NATO, přičemž stíhací letouny jednotlivých spojeneckých zemí se při plnění úkolu střídají a operačně působí z letecké základny Šiauliai v Litevské republice,“ řekl Petr Sýkora z ministerstva obrany. O zapojení Česka do mezinárodní vojenské operace se jednalo už v září 2006. „Tehdy požádal ministr obrany Litvy Juozas Olekas českého ministra Jiřího Šedivého jménem vlád všech tří pobaltských států o podporu ČR při plnění tohoto úkolu v roce 2009,“ uvedl Sýkora.

Dosud se v rotacích vystřídaly Belgie, Dánsko, Velká Británie, Norsko, Nizozemsko, Německo, USA, Polsko, Turecko, Španělsko, Francie a Rumunsko.

Pokud by vyslání českého pozemního i létajícího personálu schválila vláda, byli by Češi v Pobaltí zhruba tři až čtyři měsíce a pravděpodobně by se na jejich účasti podílelo i Švédsko, které je výrobcem letounů Gripen. Armáda i ministerstvo obrany odmítají, že by nasazení našich letadel v zahraniční mohlo znamenat zhoršení ochrany vzdušného prostoru. „Zbývající letouny budou plnit své standardní úkoly,“ tvrdí Sýkora. Podle něj ochrana vzdušného prostoru evropských členských států NATO probíhá v rámci Integrovaného systému protivzdušné obrany (NATO Integrated Air Defence System, NATINADS). „Tento alianční systém je unikátní tím, že je aktivní v kteroukoliv dobu v míru, krizi i v konfliktu,“ dodal Petr Sýkora. Do tohoto systému jednotlivé státy vyčleňují část vlastních sil a prostředků protivzdušné obrany - zejména radiolokátory, systémy velení a řízení a stíhací letouny. Vzdušná „výpomoc“ je podle Sýkory klasickou ukázkou společné obrany členských států NATO. Součástí NATINADS jsou i letouny s nepřetržitou pohotovostí ke vzletu.

Autor:

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby
Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...