Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

„Češi budou zabíjet polské děti“

Česko

Novela českého zdravotního zákona měla umožnit interrupce i cizinkám bez trvalého pobytu

VARŠAVA/PRAHA „Dobrý den, je stále platný telefon a možnost odjezdu do Švédska? Prosím o pomoc.“ Takové a podobné dotazy, ve všeříkající rubrice „Švédsko, potratová turistika“, lze najít na polských internetových serverech. Brzy se k cílům potratové turistiky jako Švédsko, či ještě oblíbenější Británie, mělo přiřadit i Česko.

Zájem žen v nesnázích, ale také zděšení rigidně katolických kruhů vyvolala nenápadná část zákona o specifických zdravotních službách z dílny ministra Tomáše Julínka. Podle zákona z roku 1986 a novely z roku 1992 nejsou potraty cizinkám dovoleny - a to ani v případě, že mají v zemi povolený pobyt. „Navrhujeme podmínky pro občanky ČR a cizinky sjednotit. Musí být zachován stejný přístup všech žen k této službě,“ napsalo ministerstvo zdravotnictví ve zdůvodnění původního návrhu zákona o specifických zdravotních službách.

Návrh se dostal i k polským katolickým kruhům, jejichž vlajkový list Nasz Dziennik napsal pobouřený článek o tom, že hrozí masová polsko-česká potratová turistika. „Jestli tento skandální zákon bude přijat českým parlamentem, polské právní předpisy nezachrání počaté děti Polek, které je budou moci zabíjet u našich jižních sousedů,“ napsal včera list.

„Polské právo, chránící lidský život, tak bude ve velké míře oslabeno. Pokud bude zákon přijat, je možné očekávat tlak na legalizaci zabíjení dětí počatých v Polsku,“ pokračoval Nasz Dziennik, který tvrdí, že by potratová turistika mohla nabýt rozměrů, jaké jsou dnes ve vztahu mezi Irskem a Británií.

Ostatně Londýn, který má dnes neoficiální primát „potratové metropole Evropy“, je oblíbeným cílem Polek, které nemohou v doma vyřešit svůj problém s nechtěným otěhotněním. Podle neoficiálních údajů postoupí interrupci v zahraničí ročně 32 tisíc Polek, z toho většinu ve Velké Británii a část v podobně liberálním, ale dražším Švédsku či Nizozemsku.

V Polsku se také objevily zprávy, že interrupce, v rozporu s českým právem, podstupují Polky i v českém pohraničí. Podle polských novinářů stojí interrupce mezi sedmi až patnácti tisíci korun a sjednání umělého přerušení těhotenství je dnes záležitostí tří minut.

V této chvíli se však zdá, že „potratová turistika“ nenastane, a to přesto, že Julínkův návrh podpořili gynekologové. Ti varují, že v opačném případě může mít Praha problém u evropských soudů. „Česko diskriminuje ženy na základě státního občanství. Kdyby někdo dal k mezinárodnímu soudu, že uplatňujeme jiný metr na občanky jiných států, rozhodně bychom nedopadli dobře,“ uvedl pro ČTK Vladimír Dvořák, prezident České gynekologickoporodnické společnosti. Lidovci zasahují Ministerstvo zdravotnictví se ale podle všeho rozhodlo, že ustoupí tlaku lidovců, kteří nechtějí připustit liberalizaci interrupcí, a tuto část zákona změní. „V současnosti chceme potraty jen pro cizinky s dlouhodobým pobytem,“ uvedlo ministerstvo na dotaz LN. Záleží však na průběhu koaličních jednání a na následném schvalování v parlamentu. Zachování současného stavu je však obrovský problém pro cizinky žijící a pracující v Česku, které nemohou umělé přerušení těhotenství legálně podstoupit.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!