Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Češi čekají, na koho Vatikán ukáže

Česko

Češi nemají na jmenování nástupce Miloslava Vlka vliv. Vše už je teď v rukou Vatikánu.

PRAHA Miloslava Vlka čekají v křesle arcibiskupa pražského poslední Vánoce. On sám ostatně už na konci léta odhadoval, že jméno jeho nástupce Vatikán oznámí v říjnu či v listopadu. Nestalo se tak a čeští katolíci tak dostanou nového primase (čestná funkce nejdůležitějšího arcibiskupa či biskupa v zemi pozn. red.) nejspíš už v nejbližších dnech. Sám Vlk si o víkendu dovolil zaspekulovat, když v České televizi řekl, že by jeho nástupce mohl být znám 6. ledna, na důležitý církevní svátek Zjevení Páně (Tři králové).

Spekulovat o jménu nového pražského arcibiskupa, který velmi pravděpodobně bude spolu s Vlkem zastávat i kardinálskou hodnost, nemá valný smysl. Konečné slovo totiž náleží papeži Benediktu XVI. a ten ho tradičně prozradí až ve chvíli jmenování. Představitelé české katolické církve předali své tipy papežskému nunciovi, velvyslanci Vatikánu v Česku Diegu Causerovi, a tím jejich vliv na výběr skončil. Nuncius pak do Vatikánu poslal tři návrhy – neboli takzvané terno.

Papež a jeho úřad vedený kardinálem Tarcisiem Bertonem nyní vybírají nebo nejspíš již vybrali nového primase českého. Terno přitom pro ně představuje jen doporučení, ale závazné není. Tipů se během minulých měsíců a let sešlo mnoho. O odchodu Vlka se totiž mluví už od roku 2007, kdy dovršil 75 let života a podle církevního práva musel papeže požádat o uvolnění z funkce. Benedikt XVI. ovšem tehdy Vlkovi jeho službu prodloužil o další dva roky a kdyby se kardinálovi nezačalo zhoršovat zdraví, mohl klidně ve svém křesle vydržet i déle.

Mezi nejvážnější kandidáty na uprázdněný stolec patří bezesporu politik v sutaně – královéhradecký biskup Dominik Duka. Muž, který se rád nechá vidět s politiky a už léta udržuje úzké kontakty s prezidentem Václavem Klausem. Ostatně v pátek se oba mocní muži sešli na Pražském hradě – na tradičním předvánočním setkání. Duka by tak mohl zřejmě nejsnáze ze všech ukončit nekonečnou tahanici s Hradem o katedrálu Svatého Víta, která už léta dráždí veřejnost. K dalším přednostem královéhradeckého biskupa patří bezesporu neposkvrněná minulost. Za minulého režimu patřil k neohroženým představitelům dominikánů a byl kvůli tomu i ve vězení. Po roce 1989 sice proslul hájením některých kněží, kteří se prokazatelně zapletli s StB, to mu ale v očích Vatikánu sotva uškodí.

Vystřídat Vlka by mohl i olomoucký arcibiskup a předseda biskupské konference Jan Graubner se svým pojetím církve jako nedobytné pevnosti. Mezi věřícími se těší obrovské popularitě, jeho pověst mu ale notně pošramotilo málo důstojné handrkování o kontrolu nad zisky z mešního vína, když s arcibiskupstvím dokonce dlouho spolupracoval muž odsouzený za nekalou soutěž. Podle Kodexu kanonického práva musí být dobrý biskup či arcibiskup nejen silný ve víře, ale měl by mít i dobrou pověst.

Spekulovalo se ale i o dalších mužích – o plzeňském biskupu Františku Radkovském, pomocném pražském biskupovi Václavovi Malém, opatovi Strahovského kláštera Michaelovi Josefu Pojezdném či o ostravskoopavském biskupovi Františku Lobkowiczovi, kterého ovšem silně znevýhodňují jeho stále zcela nevysvětlené styky s StB. V poslední době navíc strmě stoupá hvězda novopečeného litoměřického biskupa Jana Baxanta, jehož konzervatismus musí Benediktovi XVI. vyhovovat.

Vše ale může dopadnout nakonec úplně jinak. Benedikt XVI. totiž může překvapit a za Vlkova nástupce vybrat prakticky kohokoliv. Důkazem toho je slovenský redemptorista Róbert Bezák, který se letos v dubnu stal ke všeobecnému překvapení arcibiskupem trnavským.

***

Nástupci?

Miloslav Vlk ve funkci pražského arcibiskupa nyní končí. Nahradí jej někdo z této čtveřice? Dominik Duka, biskup královéhradecký Biskupské heslo: V Duchu pravdy Udržuje dobré kontakty s politiky. V roce 1975 mu režim odebral státní souhlas s výkonem duchovenské činnosti a v 80. letech byl vězněn. Jan Graubner, arcibiskup olomoucký Biskupské heslo: Co vám řekne, učiňte. Konzervativec, vede Českou biskupskou konferenci. Pověst mu kazí skandály – např. dlouholetý spor o výrobu mešního vína. Jan Baxant, biskup litoměřický Biskupské heslo: Ať vidím. Právě on má zřejmě ze všech biskupů k tradicionalistickému papeži Benediktovi XVI. nejblíže – jako první biskup v Česku sloužil po několika desetiletích tradiční katolickou bohoslužbu v latině. Václav Malý, pomocný biskup pražský Biskupské heslo: Pokora a pravda Z vážných kandidátů je nejmladší, letos mu bylo 59 let. V biskupské konferenci má slabou pozici.

Autor: