Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi chtějí referendum o radaru, řekli by ne

Česko

  12:26
PRAHA - Šedesát jedna procent Čechů si nepřeje umístění americké radarové základny na území České republiky. Vyplývá to z výzkumů veřejného mínění, které provedla agentura CVVM. Téměř tři čtvrtiny lidí by uvítaly referendum.

Protest proti základně. foto: MICHAL CIZEK AFP

S vybudováním americké radarové základny na území Česka nesouhlasí více než tři pětiny lidí, přesně 61 procent. Opačný názor má čtvrtina dotázaných.

Téměř tři čtvrtiny respondentů soudí, že o výstavbě radaru, který chtějí Američané postavit ve vojenském prostoru v Brdech, by měli rozhodovat občané v referendu. Necelá pětina lidí plebiscit o této otázce odmítá.

S vybudováním radaru "rozhodně" nesouhlasí 38 procent respondentů, opačný postoj zaujímá šest procent. "Spíše" nesouhlasí 23 procent a "spíše" souhlasí 19 procent dotázaných, zjistili sociologové.

Záležitost rozděluje také českou politickou scénu. Vládní ODS výstavbu podporuje, opoziční ČSSD by dala souhlas jen v případě dohody s NATO. Podle Strany zelených by se o záměru mělo jednat vedle NATO i s Evropskou unií. Proti plánu je KSČM, která žádá vypsat referendum.

Spojené státy tvrdí, že základna má zamezit potenciální hrozbě ze států jako Írán či Severní Korea. Rusko však zastává názor, že se USA pouze snaží upevnit svou vojenskou moc v oblasti. Protiraketové střely chtějí Američané umístit v Polsku, další protiraketový radar by měl podle posledních plánů vzniknout také na Kavkaze. Česká vláda oficiálně odpoví na americkou žádost o umístění základny zřejmě do konce března.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat