Sobota 14. září 2024, svátek má Radka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Přibylo přes 200 běženců. Češi je drží za ostnatým drátem, diví se v Německu

Česko

  11:22
PRAHA/BERLÍN - Policie v Česku po zpřísnění kontrol zaměřených na migraci zajišťuje stále více běženců. O víkendu bylo zajištěných 235 a za celý minulý týden 372. Jejich zadržování v detenčních centrech se podivuje německý deník Frankfurter Rundschau. List poznamenal, že migranti většinou Česko vnímají jen jako bod na trase za svým vysněným cílem a nejsou viditelně vítaní. K migrační krizi se v pondělí vyjadřoval premiér Sobotka. "Klíčové pro řešení současné situace v EU je vědomí, že migrační problém je problémem celé Evropy,“ řekl.

Uprchlické tábory? Nikdo se nás neptal, jen nám to oznámili, zní z obcí. foto: ČTK

Policie v Česku o víkendu zajistila 235 běženců a za celý minulý týden jich bylo 372. Denní průměr odhalených běženců se tak zvýšil na 53, před týdnem to bylo 44, informovala mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Policie od poloviny června zpřísnila kontroly zaměřené na migraci. Od té doby se počet zadržených běženců vyšplhal na 1870.

Češi drží běžence za ostnatým drátem

České úřady zadržují běžence za ostnatým drátem, ačkoli české soudy a nevládní organizace to považují za porušení mezinárodního práva, napsal v pondělí německý deník Frankfurter Rundschau. List rovněž poznamenal, že migranti, z nichž mnozí Českou republiku vůbec neznají a kteří zemi vnímají jen za další z mnoha na trase za svým vysněným cílem, zde nejsou viditelně vítaní.

Někteří uprchlíci zaplatí za cestu do Berlína. Vysadí je ale v Praze

„Neuplyne žádný den, aby česká cizinecká policie nedopadla desítky uprchlíků. Syřany, Afghánce či Eritrejce, kteří po takzvané balkánské cestě přicházejí do Maďarska a odkud chtějí dále na sever, chytá v mezinárodních rychlících nebo na hranicích se Slovenskem,“ napsal Frankfurter Rundschau. Pro mnohé běžence se tak Česko stává konečnou stanicí.

Přístup jako k nelegálním přistěhovalcům

České úřady přistupují k migrantům jako k nelegálním přistěhovalcům. Důvod, proč jsou běženci vůbec zadržováni, když zemí chtějí jen projet, zdůvodnilo ministerstvo vnitra azylovým zákonem. Ten předepisuje, že cizinci bez příslušného povolení k pobytu a dokladů musí být po dobu řešení jejich případu zadržováni.

Běžencům se v zařízení v Bělé podařilo poškodit branku, mimo pozemek se ale...
Zhruba 50 běženců se ve čtvrtek pokusilo utéct ze zařízení pro uprchlíky v Bělé...

Jedním z největších detenčních center je zařízení v Bělé pod Bezdězem, kde nyní čeká zhruba 500 lidí na to, až o jejich osudu české úřady rozhodnou. „Tábor je obehnán čtyři metry vysokým plotem s ostnatým drátem. Běženci musí odevzdat cennosti a mobilní telefony, z jejich hotovosti si pak stát strhává náklady za nedobrovolný pobyt. Uvnitř hlídkuje soukromá ostraha, venku hlídá policie,“ popsal deník situaci.

Evropská unie musí řešit příčiny

Evropa nemůže před migrační krizí utéct. V sázce je totiž i volný pohyb osob v rámci unie, je přesvědčen premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Řekl to v pondělí ve svém projevu k vedoucím zastupitelských úřadů Česka v zahraničí. Větší pozornost než dosud by se podle něj měla věnovat příčinám migrační krize. Ve svém proslovu ministerský předseda i ve vztahu k aktuálním hrozbám zdůraznil význam členství České republiky v Evropské unii a NATO.

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil na poradě vedoucích zastupitelských úřadů České republiky v zahraničí.

„Klíčové pro řešení současné situace v EU je vědomí, že migrační problém je problémem celé Evropy. Této výzvě se nevyhneme, nemůžeme před ní nikterak utéct. A v sázce je mnoho - celý systém schengenské spolupráce a volného pohybu osob v rámci unie, tedy jeden ze základních pilířů evropské integrace,“ řekl Sobotka několika desítkám diplomatů.

Evropa se ale podle premiéra nesmí omezit jen na řešení dopadů krize. „Pro skutečné zastavení migrační vlny je nejdůležitější ukončení válečných konfliktů v Sýrii a v Libyi,“ je přesvědčen. Za nutné považuje také zlepšování dalších podmínek k životu v zemích původu většiny uprchlíků. „Protože teprve tehdy, když země původu migrace budou schopny ochránit životy a majetek svých občanů a nabídnou jim perspektivu důstojného života, přestanou migranti možná riskovat smrt v poušti nebo na moři,“ poznamenal.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!