Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Češi jako první potrénují na povodně. Postaví jim na to dům

Česko

  10:26
ČESKÉ BUDĚJOVICE - V Česku by jako v první zemi na světě mohlo vyrůst tréninkové středisko, v němž si budou zájemci nacvičovat ochranu svého majetku a života v případě bleskových povodní. I to je důsledek vlny záplav a přívalových dešťů, které republiku sužují už třetí týden a působí miliardové škody.

Dušan Reichl zachraňuje kolo ze svého domu v Putimi na Písecku. foto: David VeisČTK

Zástupci České protipovodňové asociace (ČPPA), sdružující odborníky na protipovodňová opatření, chtějí na brněnském výstavišti postavit modelový dům, kde si každý zájemce bude moci pod dohledem odborníků vyzkoušet nejrůznější způsoby ochrany proti náhlému přívalu velké vody. Důvod je jednoduchý. Bleskové povodně v takovém rozsahu jsou nový fenomén, na který lidé nejsou vůbec připraveni.

Lidé by si za určitých modelových podmínek, včetně přívalu vody, mohli sami nacvičit činnosti, které jsou při náhlé záplavě nejdůležitější. „Nejde jen o majetkové škody, jde především o životy. Když blesková záplava přijde, obyvatelé domu mají třeba jen pár minut na záchranu, a měli by tedy vědět, jak v té rychlosti nejlépe postupovat,“ uvedl prezident ČPPA Jan Papež.

Lidé na Děčínsku odklízejí následky povodně.

„Na výstavbě tréninkového střediska chceme spolupracovat s několika dalšími institucemi, včetně veřejných. Doufám, že se nám záměr podaří dotáhnout do konce,“ řekl LN Papež. Středisko by podle něj mělo sloužit jak starostům obcí a záchranářům, tak komukoliv jinému.

Letošní bleskové povodně udeřily tam, kde velká voda nikdy nebyla, a proto ji nikdo nečekal. „Ukazuje se, že před záplavami z přívalových dešťů nejsou chráněny ani vesnice daleko od řek,“ uvedl Papež.

Zvlášť ohrožené jsou podle něj na základě posledních zkušeností domy stojící v ústí takzvaného vějířovitého povodí, kam se stéká voda z mnoha malých potůčků.

Povodně 2009

Žádný jednoduchý recept na ochranu před bleskovými záplavami neexistuje. „Jde o zcela konkrétní opatření závisející na poloze domu nebo množství srážek,“ řekl Papež, který je zároveň soudním znalcem v oblasti protipovodňové ochrany.

I dříve se protipovodňová ochrana lišila případ od případu. „Jeden sedlák věděl, že nejlépe omezí škody, když otevře vrata a nechá vodu projít, jiný měl na mlatě připravené trámy a rychle postavil hráz z trámů a hnoje,“ uvedl Papež.

Dnes zase existuje řada moderních prostředků, o kterých lidé nemusejí vědět, třeba rychleschnoucí pěny, s jejichž pomocí se dá během deseti minut postavit pevná zídka, případně vaky, které se samy nafukují v potrubí.



Tréninkové středisko by mělo sloužit k tomu, aby si lidé nechali poradit od odborníků, jaká opatření by se v jejich konkrétním případě měla udělat nejdříve, a postup si nacvičit. „Často totiž rozhodují minuty,“ uvedl Papež. Pokud středisko v Brně vznikne, mělo by se stát prvním svého druhu na světě.

Bleskové povodně prakticky na celém území Česka ale vyvolaly diskusi i v mnoha jiných oblastech, jako je zemědělství či lesnictví. „Připravujeme určitá opatření, která by měla zvýšit schopnost krajiny zadržovat vodu,“ řekl LN mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček.

Odborníci však přiznávají, že přeměna české krajiny kvůli hrozbě náhlých záplav představuje běh na dlouhou trať s mnoha překážkami. Do té doby se mohou záplavy z přívalových srážek kdykoliv opakovat.

„Nejlepší protipovodňová ochrana je proto ta, která zůstává v hlavě. Lidé musejí být připraveni na to, že je velká voda může zasáhnout i na místech, kde to bylo dodnes málo pravděpodobné,“ řekl Jan Papež.

Autor: