Středa 8. května 2024, Den vítězství

Češi míří za postupem

Tenisová reprezentace přesvědčivě smetla Belgii v úvodních dvouhrách Davis Cupu

OSTRAVA Do prvního kola Davis Cupu vstoupili čeští tenisté suverénním způsobem. Tomáš Berdych i jeho reprezentační kolega Radek Štěpánek porazili oba své belgické soupeře v úvodních dvouhrách bez ztráty jediného setu a získali tak důležité vedení před dnešní čtyřhrou.

Berdych přemohl Kristofa Vliegena hladce ve třech setech 6:3, 6:1 a 6:4. Radek Štěpánek pak sehrál se Stevem Darcisem o něco vyrovnanější partii, ale nakonec se radoval po výhře 6:4, 7:6 a 7:6.

„Jsem moc rád, že jsem do šatny přinesl důležitý druhý bod,“ řekl s úlevou Štěpánek. Se svým soupeřem měl o poznání víc práce než Berdych. Zvlášť v druhém a třetím setu si dokázal Darcis držet podání a hráči dotáhli obě sady až do tie-brejku. „Bylo to těžké utkání,“ hodnotil zápas český tenista. „Darcis u základní čáry téměř nechyboval a hrál velice agresivně. Tenis je ale o tom vyhrát poslední míček a to se mi povedlo. V koncovce jsem si věřil.“

Nehrající kapitán Jaroslav Navrátil potvrdil, že ho výkon Belgičana překvapil. „Od základní čáry hrál skoro lépe než Radek. Ten ale rozhodl důležité míče a v tie-brejcích prokázal větší odvahu a zkušenost.“

V prvním duelu mezi Berdychem a Vliegenem byl naopak po celý zápas vidět zřetelný rozdíl mezi českým hráčem, který na světovém žebříčku zaujímá desátou příčku, a Belgičanem, jenž je 72. Za stavu 2:2 Čech poprvé prolomil soupeřův servis a přesvědčivým způsobem zahájil své vítězné tažení třemi sety.

Berdych neztratil jediné podání „Čekal jsem, že bude jeho servis o něco tvrdší a přesnější,“ hodnotil Vliegenův výkon Berdych. „Nejspíš ale nebyl úplně ve své kůži a servis se mu prostě nedařil.“

Český hráč pokořil soupeře poměrně hladce v první sadě a za hlasité podpory ostravské arény jasně ovládl i druhý set. Vliegenovi dovolil v druhé sadě jediný breakball, ale ten Belgičan nevyužil. Ke konci se Vliegen ještě vzchopil k odporu a odvracel šest mečbolů. Při sedmém ale už vítězství českého tenisty zabránit nedokázal. Po sto pěti minutách bylo rozhodnuto. „Snažil jsem se ještě zápas na konci zvrátit, ale nedokázal jsem využít svých šancí,“ litoval Vliegen.

„Tomáš potvrdil, že je světovým hráčem číslo deset,“ pochválil svého svěřence Navrátil. „Hrál naprosto skvěle,“ dodal Vliegen.

Berdych za celý zápas ani jednou neztratil své podání a se Štěpánkem tak v úvodu prvního kola letošního Davis Cupu potvrdil pro českou reprezentaci roli favorita.

„Český tým je lepší na papíře a po dnešku je lepší i na kurtu,“ uznal nehrající kapitán Belgičanů Julien Hoferlin. On i jeho protějšek Navrátil dnes ráno potvrdí, které hráče nasadí do čtyřhry.

Česká republika -Belgie 2:0 BERDYCH - Vliegen 6:3, 6:1, 6:4. ŠTĚPÁNEK - Darcis 6:4, 7:6 (7:4), 7:6 (7:5).