Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Češi nabídli: Zrušíme lety do Kanady

Česko

Česká vláda se neúspěšně pokusila odvrátit víza zrušením přímé linky do Toronta * Nyní Kanadě hrozí vízy pro její diplomaty

PRAHA/BRUSEL Vláda se do poslední chvíle snažila odvrátit hrozbu zavedení víz pro Čechy při cestě do Kanady.

Na pondělním jednání s šéfem kanadského resortu pro přistěhovalectví Jasonem Kenneym vytáhl český ministr vnitra Martin Pecina poslední „trumf“ – nabídku zrušení přímých letů z Prahy do Toronta. LN o tom informoval zdroj, který si přál zůstat v anonymitě.

Právě linku Praha – Toronto totiž využívá nejvíc českých Romů, kteří pak v Kanadě žádají o azyl.

Zvýšený počet těchto žádostí nakonec přiměl kanadskou stranu k rozhodnutí zavést pro Čechy v blízké době víza.

Pecinův pokus odvrátit tuto hrozbu vyšel naprázdno. Mimo jiné proto, že o zrušení komerční linky se nerozhoduje na ministerstvu, což včera potvrdila i Hana Hejsková, mluvčí ČSA, které do Toronta létají. Hejsková vyloučila, že by se aerolinky podřizovaly politickým tlakům. Mluvčí ministra Peciny Jana Malíková včera LN odmítla upřesnit, o čem se ministr s kanadským protějškem bavili. „Šlo o oficiální setkání dvou ministrů a jejich delegací na úřadu vlády. Detaily a obsah setkání nebudeme nijak komentovat,“ řekla.

Víza alespoň pro diplomaty?

Že Kanada chystá zavedení víz pro Čechy, včera nepřímo potvrdil i ministr zahraničí Jan Kohout na tiskové konferenci v pražském Černínském paláci.

„Mohu potvrdit, že kanadská strana nás informovala o zvažovaných opatřeních v reakci na nárůst počtu žadatelů o azyl včetně zavedení víz,“ prohlásil Kohout.

Češi prý nehodlají jen nečinně přihlížet. Zavést Kanaďanům recipročně turistická víza Česko nemůže, protože je vázáno směrnicemi a smlouvami Evropské unie (hlavně tou o schengenském prostoru, který umožňuje volný pohyb osob). Takový krok totiž musí učinit Evropská unie jako celek.

Česko však může Kanaďanům zavést diplomatická a služební víza. A podle ČTK, která se včera odvolávala na několik zdrojů, o tom Česko podle všeho i uvažuje.

Evropská unie zatím nechystá žádné kroky, kterými by se zastala jednoho ze svých členských států. „Žádný oficiální komentář zatím nemáme,“ řekl včera LN Michele Cercone, mluvčí eurokomisaře pro otázky justice a vnitra. „Zítra věc probere kabinet komisaře,“ slíbil nicméně.

Pokračování na straně 2

Dokončení ze strany 1

Stejně neutrálně se k celé věci stavějí noví šéfové unie Švédové. Argumentují logicky tím, že Kanada zatím nic oficiálně neoznámila a že zavedením víz jen vyhrožuje. Aerolinkám mohou po případné změně kanadské politiky vyvstat problémy s cestujícími, kteří si letenku zakoupili ještě před nutností opatřit si vstupní vízum. „Standardně při nákupu letenky upozorňujeme, aby se cestující informovali o cestovních formalitách nutných ke vstupu do země,“ uvedla tisková mluvčí Hejsková. V případě, že zákazník nedostane víza, ČSA prý letenky refundují. Na tahu jsou Kanaďané Zdroje z české diplomacie včera uvedly, že míč je teď přinejmenším zčásti na kanadské straně hřiště. Tamní azylový systém je velmi štědrý a bývá zneužíván. Agentura ČTK včera citovala nejmenovaného diplomata, který připomněl obdobnou situaci s Velkou Británií, kdy exodus žadatelů o azyl utichl se změnou tamních azylových pravidel.

Již dříve se objevily informace, že odchod především Romů do Kanady je organizován a má ekonomický podtext.

***

Romové se bojí: Budou se nám mstít za víza

Zavede-li Kanada pro Čechy víza, mohlo by se to obrátit proti Romům, kteří zde zůstali. Obávají se toho alespoň romští aktivisté a upozorňují na důvody, kvůli kterým Romové odcházejí. „Můžou za to všechny ty extremistické pochody do sociálně vyloučených romských lokalit,“ řekla Gabriela Hrabaňová z Rady vlády pro romské záležitosti. Předseda sdružení Dženo Ivan Veselý si dokonce myslí, že se problematika začne řešit až ve chvíli, kdy se stane „něco hrozného“. Čtěte TÉMA na straně 2

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...