PRAHA Jenom 2,3 milionu služebních cest podnikli loni čeští zaměstnanci. To je meziročně o 35 procent méně a také nejnižší číslo od roku 2003. Propad navíc pokračuje i letos. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu a některých pojišťoven. U zahraničních obchodních cest byl loňský propad téměř čtyřicetiprocentní. Místo cestování se totiž začínají prosazovat videokonference. „Mezi prvním pololetím roku 2009 a 2010 došlo k propadu o dalších 11,5 procenta. Za dva roky se tak počet lidí, kteří se pojišťují při cestě do zahraničí, snížil prakticky na polovinu,“ uvedl manažer cestovního pojištění ČSOB Pojišťovny Vít Janouch. Podle něj firmy začaly s příchodem finanční krize výrazně šetřit a zaměstnance vysílají na služební cesty jen v nejnutnějších případech.
Krize je tak jedním z faktorů, které nahrály dalšímu rozvoji konferencí na dálku za pomoci moderní techniky. Firmy podnikající v tomto oboru odhadují, že zájem o videokonference roste v tuzemsku v posledních letech o čtvrtinu ročně. Letos zřejmě celkové tržby přesáhnou 300 milionů korun.
Podle ředitele rozvoje české pobočky Cisco Petra Růžičky mohou videokonference řešit například případy nenadálých událostí, jako bylo letos omezení leteckého provozu kvůli prachu z islandské sopky. „Podle naší studie vzroste celkový objem internetových přenosů do roku 2013 přibližně 3,5krát,“ uvedl nedávno Růžička.
Analytická firma Gartner předpokládá, že Češi letos za software pro webové konference a další programy pro spolupráci na dálku utratí 2,4 milionu dolarů, tedy přes 50 milionů korun, za tři roky by to měly být čtyři miliony dolarů.
Graf
SLUŽEBNÍ CESTY
Zdroj: Český statistický úřad